Стандард
ЕКОНОМИЈА

СОБ против кратење на платите во МО, ЦУК и ДЗС

Синдикатот на одбраната и безбедноста (СОБ), грански синдикат при ССМ, не се согласува да се намалат платите на вработените во Министерството за одбрана, Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување.

– Мерките за надминување на здравствената криза, не смеат да се прекршуваат преку грбот на работникот, преку незаконско кратење на неговата плата, во овие моменти кога има покачување на цените на сите производи, велат од СОБ во денешното соопштение.

СОБ бара веднаш да се обезбедат и поделат заштитни маски и ракавици и средства за дезинфекција за сите вработени во овие институции.

– СОБ, како грански синдикат здружен во Сојузот на Синдикатите на Македонија, неколкупати до Владата на РМ и надлежните министерства, достави предлог на итни мерки кои сметаме дека е потребно да бидат донесени од страна на Владата веднаш и без одлагање, се наведува во соопштението.

Поврзани вести

Извршени вкупно 2 895 вонредни инспекциски надзори во периодот од 12 до 18 мај

За кои фирми и занаетчии важи мерката од 14.500 денари месечно за секој вработен?

Берта Китинска

Како да се преродат големите и традиционални компании?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!