Таг : МВР

Хроника

Вработени во Град Скопје присвојувале пари од граѓаните кои плаќале данок и надоместоци

Берта Китинска
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против две лица, од кои едниот се товари за кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ од член...
Хроника

Еден загинат, еден тешко повреден во сообраќајка меѓу „ауди“ и „јамаха“

Берта Китинска
Eдно лице загина во сообраќајната несреќа што се случо вчера околу 13.00 часот во село Арачиново, скопско. Како што соопшти МВР, се случила сообраќајна незгода...
Хроника

Обвинение за тешка кражба против двајца државјани на Албанија

Берта Китинска
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за тешка кражба против двајца државјани на Албанија. Обвинетите како соизвршители, на 24.09.2019 година, се наведува во соопштението од...
Хроника

Приведени три лица од Арачиново за тешка кражба

Берта Китинска
Полицијата синоќа во 22.20 часот ги привела Н.Е.(22) и двајца 17-годишни малолетници, сите од скопското село Арачиново, затоа што околу 21.40 часот на ул.„Трајко Китанчев“...
МАКЕДОНИЈА

МПС и раководството во МВР постигнаа договор, издадените наредби да ги потпишуваат и министерот и дополнителниот заменик министер

Берта Китинска
Со потпишување на записникот од три работни состаноци од страна на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, дополнителниот заменик на министер за внатрешни работи Славјанка...
МАКЕДОНИЈА

МВР вели дека има доволно обрасци за лични карти и возачки додека да стигнат новите

Александар Тодески
Министерството за внатрешни работи има доволно обрасци за лични карти и возачки додека да стигнат новите, велат од таму за „Стандард“. „Ве известуваме дека има...
МАКЕДОНИЈА

МВР снемува обрасци за лични карти и возачки, недостасуваат и сообраќајни дозволи

Александар Тодески
Хаосот со патните исправи во Министерството за внатрешни работи продолжува и со личните карти, возачките дозволи и сообраќајните дозволи. Извори на „Стандард“ велат дека критична...
МАКЕДОНИЈА

Чулев: Истрагите во МВР ќе одговорат за сомневањата дали високи раководни структури имале блиски релации со криминални групи

Берта Китинска
МВР во соработка со надлежните институции активно преземаат мерки и активности со цел утврдување на лица и компании што се инволвирани во нелегална трговија со...
Политика

Петровска: Зошто да го чекаме 12 април, како што вели Мицкоски, најдобро е да зборуваме денеска

Влатко Зорба
„Зошто да го чекаме 12 април, како што вели Мицкоски. Најдобро е да зборуваме денеска, акцијата е веќе завршена. По 12 април треба да продолжиме...