Таг : прес

Политика

Отворените листи и една изборна единица преставува солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик, вели Арсовски

Берта Китинска
Нема да зборуваме за претходните 4 години колку што е на власт Заев и СДСМ, туку ќе зборуваме за месец и половина колку што е...
Политика

Нема да успејат да внесaт раздор помеѓу ДУИ и СДСМ, со лажните вести, вели Груби

Берта Китинска
Откако дојдов на позицијата цел сум на многу лажни вести, одговори вицепремиерот Артан Груби во врска со вчерашната вест во која беше објавено дека тој...
Политика

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ нема да предложи потпретседател на Собранието

Берта Китинска
ВМРО-ДПМНЕ ниту прифаќа, ниту пак ќе предложи потпретседател на Собранието, изјави портпаролот на ВМРО – ДПМНЕ, Димче Арсовски. „ВМРО-ДПМНЕ јавно се изјасни дека ниту прифаќа,...
Политика

Спасовски: Успешно одговоривме на предизвиците и направивме пат за новата политичка Влада

Берта Китинска
Претседателот на Владата Оливер Спасовски на денешната прес-конференција, која ја одржа како последна во функција на  технички премиер, пред изборот на новата политичка влада упати...
Политика

Пред изборот на новата Влада, техничкиот премиер Спасовски ќе одржи прес-конференција

Берта Китинска
Претседателот на Владата Оливер Спасовски денеска ќе одржи прес-конференција, последна како технички премиер, пред изборот на новата политичка влада за што Собранието закажа седница во...
Политика

Ахмети реши да му даде приоритет на СДСМ во преговорите за нова влада, вели Мицкоски

Берта Китинска
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски на денешната прес конференција информираше дека Ахмет на средбата го информирал дека ќе започне преговори со  СДСМ бидејќи таа...
Политика

Мицкоски: ВМРО – ДПМНЕ го има најголемиот кредибилитет за да создаде влада

ВМРО – ДПМНЕ со колацијата „Обнова“ победи во 41 избирачко место, изјави денеска лидерот на пратијата Христијан Мицкоски. „ВМРО – ДПМНЕ со колацијата „Обнова“ победи...
МАКЕДОНИЈА

Повторната фреквенција на младите во училиштата и децата во градинката ќе биде дополнителен ризик, вели Филипче

На новинарското прашање дали ќе се отворат градинките и дали децата наесен ќе тргнат во училиште со оглед дека се очекува токму во овој период...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ ги ветува работите кои веќе ние ги остваривме, вели Николовски

СДСМ и коалицијата „Можеме“ води кампања со концепти, со конкретни проекти, со точно изразени бројки. Кажуваме сè отворено, изјави на денешната прес-конференција Љупчо Николовски, генерален...