Таг : против

СВЕТ

Светски познати научници го кренаа гласот против корона-мерките: Треба да се бориме на поинаков начин

Stefanija Kuzmanovska
Илјадници научници и здравствени работници ширум светот го кренаа својот глас против строгите рестриктивни мерки за борба против пандемијата на коронавирус, велејќи дека има причини...
Компании и пазар

Компании ширум светот се здружија против Фејсбук, а еве и зошто

Stefanija Kuzmanovska
„Старбакс“, „Кока Кола“, „Херши“ и „Хонда“ се нови големи имиња кои го бојкотираат Фејсбук и ги повлекуваат сите нивни реклами од таа и платформата на...
СПОРТ Фудбал

Капитенот на Бреша тврди: Целиот тим е против продолжување на натпреварот

Stefanija Kuzmanovska
Капитенот на фудбалскиот клуб Бреша, Даниел Гасталдело изјави дека неговиот тим е против продолжување на натпреварувањето во Серија „А“, како резултат на пандемијата од коронавирусот....
АНАЛИЗИ

Вакцина против корона: Кога ќе ја имаме?

Stefanija Kuzmanovska
Секој ден пристигнуваат нови податоци за научни лаборатории кои забрзано работат на создавање вакцина против корона вирус, додека Кина и САД почнаа со први тестирања...
СВЕТ

Финска против упатствата на СЗО за сеопфатно тестирање

Stefanija Kuzmanovska
Раководителот на финскиот институт за јавно здравје денеска порача дека насоките на СЗО со кои се повикуваат државите да тестираат што е можно повеќе луѓе,...
Забава МАГАЗИН

Ѕвездата на Изгубени е против изолацијата и не се плаши од вирусот

Ѕвездата на серијата Изгубени, Евангелин Лили, не се плаши од коронавирусот. Своите деца и понатаму ги носи на тренинзи и се сретнува со многу луѓе....
Компании и пазар

Со наука против предрасудите

Stefanija Kuzmanovska
Истражувањето спроведено во Србија покажа дека 6 од 10 испитаници погрешно веруваат дека никотинот е примарен причинител на болестите поврзани со пушењето. Оваа супстанца предизвикува...
Забава МАГАЗИН

Канадските медиуми против Меган и Хари

Најголемите канадски весници велат дека принцот Хари и Меган Маркл не се добредојдени да живеат во нивната пријателска земја, бидејќи тоа е неуставно. Во острата...