Таг : расизам

Вести

Трамп сподели видео со расистичка порака, а потоа го избриша

Влатко Зорба
Претседателот на САД, Доналд Трамп, денес сподели видео на својот профил на Твитер, во кое неговите приврзаници извикуваат „бела моќ“ – расистички слоган поврзан со...
Вести

Берлин: Илјадници луѓе формираа човечки синџир против расизмот

Влатко Зорба
Илјадници луѓе формираа човечки ланец во Берлин денес во знак на борба против расизмот, дискриминацијата и нееднаквоста. Организаторите на демонстрацијата наречена „Невидливи“ побараа од учесниците...
Вести

Полицијата употреби солзавец против демонстрантите во Париз (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Полицијата денеска фрли солзавец на демонстрантите во центарот на Париз, каде илјадници се собраа протестирајќи против расизмото и полициската бруталност. A protest rally against police...
СВЕТ

„Нема правда, нема мир“: Протести во Австралија против расизмот

Илјадници луѓе ширум Австралија протестираат против расната дискриминација и расно мотивираната полициска бруталност. Протестите се одржуваат и покрај апелите на властите тие да бидат откажани...
АНАЛИЗИ

Убиството на Џорџ Флојд ја крена Америка на нозе. Како гледа Европа на расизмот?

Влатко Зорба
Задачите на Потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Шинас вклучуваат и промовирање на „европски начин на живот.“ Овој грчки политичар, исто така, се смета себе си...
Вести

Гутереш повика на глобална борба против расизмот

Влатко Зорба
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на глобална борба против расизмот и дискриминацијата по „убиствениот чин на полициска бруталност“ против Џорџ Флојд, што предизвика...
Забава

Анистон со донација од 1 милион долари за борба против расизмот

Влатко Зорба
Американската актерка Џенифер Анистон донираше милион долари на хуманитарното здружение „Color of Change“ во солидарност со движењето „Black Lives Matter,“, пишуваат британските медиуми. Ѕвездата на...
Вести

Филаделфија протестира против расизмот, десетици илјади излегоа на улиците (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Повторно се одржа протест во Филаделфија поради убиството на Џорџ Флојд, а едно видео го обиколи целиот свет. Тоа покажува бесконечна колона на луѓе кои...
Кошарка

Леброн: Зошто протестираме? Уморни сме од ваквиот третман (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Најдобриот кошаркар на денешницата Леброн Џејмс го искористи својот официјален профил на Твитер за да укаже на нееднаквостите во американското општество. Пред два дена, Џејмс...