Таг : следење

СВЕТ

Американски суд: Програмата за следење граѓани откриена од Сноуден е нелегална

Stefanija Kuzmanovska
Седум години откако американскиот свиркач Едвард Сноуден предупреди на масовно следење на телефонските записи на Американците, апелациониот суд пресуди дека програмата е незаконска и дека...
Технологија

Google имаат тајно оружје на секој Android уред со кое ја следат и остануваат еден чекор пред конкуренцијата

Влатко Зорба
Android Lockbox е име на неодамна „ископаната“ програма на Google која собира таканаречени „чувствителни“ податоци од Android уреди, со цел да следи како корисниците на...
СВЕТ

Словенија во август воведува апликација за следење контакти

Stefanija Kuzmanovska
Апликацијата за следење на контакти заразени со коронавирус, која Словенија ќе ја развие со употреба на германско решение со отворен извор, ќе биде доброволно за...
Технологија

Гугл да плати 5 милијарди долари поради следење на милиони корисници

Stefanija Kuzmanovska
Компанијата „Гугл“ беше тужена во вторникот во парнична постапка под обвинение за нелегално нарушување на приватноста на милиони корисници со следење на нивната употреба на...
МАКЕДОНИЈА

АНБ: Немаме техничка можност самостојно и независно да следиме комуникации без посредство на ОТА

Агенцијата за национална безбедност (АНБ) по денешната прес-конференција на техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев кој обвини дека наследникот на УБК се уште има...
СВЕТ

Италија ја одобри апликацијата за следење на заразените

Stefanija Kuzmanovska
Италијанската влада во четвртокот ја одобри употребата на мобилна апликација за следење на контактите на заразените во борбата против коронавирусот. Кабинетот ја донесе одлуката на...
Забава МАГАЗИН

Барак Обама ја заследил поранешната актерка од филмови за возрасни

Сара Џеј е американска порноактерка која на својот Твитер профил ила 1,1 милион следачи. За една порноѕвезда тоа е нормално, па меѓу следачите се наоѓаат...
СВЕТ

Германска министерка: Апликациите за следење мора да бидат доброволни

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот министер за правда, Кристин Ламбрехт, во вторникот изјави за „Deutschlandfunk“ дека следењето преку апликациите како помош за коронавирусот треба да се користи само на...