Таг : училишта

МАКЕДОНИЈА

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Берта Китинска
Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување на учениците во периодот на...
Политика

Одбиени 25 од вкупно 39 барања на основни училишта за започнување на настава со физичко присуство

Влатко Зорба
Владата на денешната седница го усвои Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени барања од страна на основачот на училиштето за организирање на...
МАКЕДОНИЈА

Бојкот на наставата на дел од струшките средношколци и основци

Берта Китинска
Дел од струшките средношколци и основци од неколку села ја бојкотираат онлајн наставата со барање за физичко присуство. Се додека не бидат исполнети нивните барања...
Политика

Царовска: Ќе има санкции за училиштата кои не ги почитуваат одлуките на Владата

Влатко Зорба
Министерката за образование, Мила Царовска во однос на информациите дека директор на училиште организирал настава со физичко присуство и дали во моментов има начин за...
ЕКОНОМИЈА

Наместо тетратки и ранци оваа година се купуваат компјутери

Берта Китинска
Наместо тетратки ,ранци, оваа година се бараат и купуваат компјутери. Голем дел продавниците со ИТ-опрема имаа направено понуди, во кои за 18.000 денари може да...
МАКЕДОНИЈА

Учебната година почнува в четврток, настава со физичко присуство до трето одделение

Берта Китинска
Учениците до трето одделение, освен оние чии родители не се согласиле, наставата од четврток треба да ја следат со присуство во клупите. За основците од...
МАКЕДОНИЈА

Училиштата во подготовки: Од утре пробни часови за користење на националната платформа

Берта Китинска
Училиштата се подготвуваат за реализирање онлајн-настава. Некои од нив утре ќе организираат пробни часови на наставниците преку националната платформа, за што се пратени и повици...
МАКЕДОНИЈА

За три дена почнува училишната година, се делат свидетелства и лозинки за далечинско учење

Берта Китинска
Учебници, свидетелства и како и новите лозинки и адреси им се делат на учениците кои на 1 октомври ќе ја започнат онлајн наставата. Голем дел...
Регион

Корона во 25 белградски училишта, заразени 28 ученици

Stefanija Kuzmanovska
Од почетокот на учебната година, во вкупно 25 белградски училишта пријавени се случаи на инфекција со коронавирус, а вкупно 28 ученици се заразени, покажуваат податоците...
МАКЕДОНИЈА

Останува препораката – училиштата можат да почнат со работа

Влатко Зорба
Комисијата за заштита од заразни болести останува на препораката дека училиштата може да почнат со работа. За дневниот престој се чекаат конечните бројки од МОН,...