Таг : Опрема

Забава МАГАЗИН

Секси боксерка си ја продава искористената опрема од тренинг, доби 500 евра за чорапите!

Берта Китинска
Таа не беше толку многу во центарот на вниманието на јавноста поради нејзините спортски успеси, туку поради нејзиното секси тело и овој „скандал“. Австралиската боксерка...
ЕКОНОМИЈА

Наместо тетратки и ранци оваа година се купуваат компјутери

Берта Китинска
Наместо тетратки ,ранци, оваа година се бараат и купуваат компјутери. Голем дел продавниците со ИТ-опрема имаа направено понуди, во кои за 18.000 денари може да...
Технологија

Донесена одлука: Целокупната опрема на Huawei да биде отстранета до 2027 година

Stefanija Kuzmanovska
Британската влада им забрани на британските телеоператори да купуваат антени и целокупна опрема за мрежата 5G произведени од Huawei, пренесува Би-би-си. Одлуката важи од 31...
МАКЕДОНИЈА

Норвешка донира медицинска опрема за полската болница Rolle 2

Донација од еден тон медицински материјал од Норвешка, која се состои од медицински маски, маски за изолација, заштитни маски, заштитни наочари и термометри наменети за...
МАКЕДОНИЈА

Филипче со совети: Како правилно да се употребува маската? (ФОТО)

Берта Китинска
Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил обојави како правилно треба да се користи заптитната опрема. -Многу е важно личната заштитна опрема да...
ЕУ

Европол предупредува за појава на лажни тестови и маски

Влатко Зорба
Во внатрешен документ, Европол ги предупреди полициските власти на земјите-членки за новиот криминален пазар на фалсификувани, односно неупотребливи, средства за заштита од коронавирусот. Според Европол,...
МАКЕДОНИЈА

Донација вредна 100.000 евра од семејството Заеви до Министерството за здравство

Влатко Зорба
Семејството на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, донирале опрема вредна речиси 100.000 евра до Министерството за здравство, како помош до здравствените институции за полесно и...
АНАЛИЗИ

Коронавирус: Зошто некои европски земји ја одбија опремата од Кина?

Stefanija Kuzmanovska
Неколку европски земји ја одбија кинеската опрема за борба против ширењето на коронавирусот. Илјадници тестови и медицински маски се одбиени, бидејќи тие или не функционираат...
МАКЕДОНИЈА

Клиниката за психијатрија со најсовремена опрема за дијагностика при спиење

Stefanija Kuzmanovska
Клиниката за психијатрија набави најсовремена опрема за дијагностика при спиење. Опремата се состои од полисомнограф и актиграф, со кои се следат повеќе физиолошки функции во...