Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

140 милиони играчи поминуваат преку Minecraft секој месец

Во последно време не се зборува многу за Minicraft, но тоа не значи дека луѓето престанаа да го играат. Исто како и повеќето игри, Minecraft ја зголеми својата популација во моментот на пандемијата, а извештајот откри дека тие во моментов имаат скоро 140 милиони активни корисници месечно.

Ова е драстично зголемување во споредба со првиот квартал од минатата година, кога имаше околу 30% помалку играчи во играта.

Исто така беше откриено дека додатоците и модовите се многу популарни во Minecraft, а заедницата имаше повеќе од милијарда преземања на оваа содржина.

Сите овие информации значат дека креаторите на играта заработиле околу 350 милиони долари.

Поврзани вести

Honor V30 5G ќе има заоблен дисплеј со отвор за двојна селфи-камера

msp-admin

Microsoft Surface Duo ќе има 5G конекција и подобрена камера

Влатко Зорба

Пазарот паѓа, а iPhone бележи раст од 10%

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!