16.8 C
Скопје
25 септември, 2023
СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Безжичните слушалки на Razer ветуваат звук со минимално одложување

Познатата на гејмерите компанија Razer ги објави новите безжични слушалки кои ветуваат дека ќе се справат со повеќето досадни аспекти на користење на таков додаток – забавување на звукот. Моделот Razer Hammerhead True Wireless користи модифицириана технологија за поврзување со Bluetooth 5.0 која обезбедува ултра ниска латентност на сигналот – до само 60ms кога користите специјален режим за игри.

Слушалките се како AirPods и вклучуваат звучници од 13 mm, опфаќајќи опсег на фреквенција од 20-20kHz. Додадената во нив батерија обезбедува 3 часа на автономна работа, што не е многу, но торбичката за носење може да ги наполни уште четири пати, така што вкупното време на работење достигнува 15 часа.

Razer исто така, обезбеди мобилна апликација за конфигурирање на различни аспекти на перформансите на слушалките, како што се менување глас преку гласовните пораки и упатство за управување преку гестови. Слушалките ќе излезат во продажба на 29 октомври за 100 долари (САД) или 120 евра (Европа).

Поврзани вести

Samsung пријави раст на приходите за време на коронавирус

msp-admin

Xiaomi Mi 9 Lite со 108MP камера ќе биде промовиран на 24 октомври

msp-admin

Фејсбук сопственик на 4-те најпопуларни апликации за Андроид и iOS

msp-admin