СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Apple ги објави iOS 13.2, iPadOS 13.2 и tvOS 13.2

По успешното бета тестирање, Apple започна со дистрибуција на финалните верзии на iOS 13.2, iPadOS 13.2 и tvOS 13.2.

Новиот софтвер додава Deep Fusion технологија, која со вештачка интелигенција го подобрува квалитетот на сликите направени со iPhone 11 и iPhone 11 Pro, како и над 60 нови варијации на емоџи и емотикони.

Ново на iOS 13.2 е функционалноста на Siri „Announce Messages“, што се очекуваше во iOS 13 и му дозволува на асистентот да чита гласно пораки. Оваа опција работи само со слушалки кои имаат чип H1.

Новата верзија на мобилниот оперативен систем им нуди на корисниците повеќе опции за заштита на личните информации кога работат со Siri. Тие ќе можат да изберат дали нивните интеракции со асистентот да бидат споделени со Apple.
Друга очекувана нова функција во iOS 13.2 е поддршка за режими за активирање на бучава и транспарентност со новите слушалки AirPods Pro.

Во меѓувреме, Apple го објави iOS 12.4.3, кој е достапен за iPhone 5S, iPhone 6, iPad Air, iPad Mini 2/3 и 6-та генерација iPod touch. Ажурирањето вклучува важни безбедносни ажурирања и се препорачува за сите корисници.

Поврзани вести

Вкупното време поминато во играње на Fortnite подолго од постоењето на човечкиот вид

msp-admin

Фејсбук ќе им овозможи на своите вработени да работат од дома до крајот на годината

msp-admin

Догодина сепак можеме да видиме Pocophone F2

msp-admin