СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Детали за камерите во серијата Samsung Galaxy S20

Првите слики од Samsung Galaxy S20 + 5G беа објавени во текот на викендот, а помалку од еден месец останува за официјалната премиера на серијата. Сега, благодарение на ликерот на Ишан Агравал и сајтот MySmartPrice, имаме нови детали за моделите. Според нив, се чини дека Galaxy S20 има 6,2-инчен динамичен AMOLED екран, 10MP селфи камера, сензор од 12 MP во главната камера и батерија од 4000 mAh.

Samsung Galaxy S20 + може да содржи дисплеј од 6,7-инчи и веројатно иста конфигурација на камерата, а S20 Ultra треба да има сензор 108MP во главната камера и телефото камера со перископ објектив. Оваа комбинација ќе овозможи хибриден 100x зум, а функционалноста ќе се вика „Space Zoom“. Се очекува преку неа да се произведат детални слики, засновани на високата резолуција на сензорот.

И Ice Universe на Твитер ја потврди и конфигурацијата на камерата за очекуваните модели. Според него, ќе биде иста и кај Galaxy S20 и S20 + и ќе вклучува главен сензор од 12 MP, сензор 64MP со телефото (веројатно 3x) и ултраширокоаголна од 12 MP. Galaxy S20 + ќе понуди и сензор за 3D ToF, каков што ќе се најде и во Galaxy S20 Ultra. Од овој уред, очекуваме главен сензор 108MP, сензор од 48MP со телефото оптика (веројатно 5x) и 12MP ултарширокоаголна камера.

Поврзани вести

Morpheus – процесор кој не може да биде хакиран

Влатко Зорба

Microsoft ќе нè враќа од задгробниот живот?

Влатко Зорба

Google предупредува: Оваа опција го нарушува менталното здравје, ќе ja промениме на нашите телефони

msp-admin