Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Епл потрошила речиси 200 милиони долари за стартапот „Икснор“

Американската компанија Епл потрошила речиси 200 милиони долари за стартапот „Икснор“, кој работи на развивање системи на вештачка интелигенција за паметните апарати, посебно оние кои работат независно од мрежите и немаат достап до „облачните“ податоци, објави денеска „Фајненшл тајмс“.

Според весникот, за стартапот претендирале и Амазон, Мајкрософт и Интел. Понудата на Епл била најприфатлива, истакнуваат извори за изданието.

Според нив, технологиите на „Икснор“ за паметни апарати им овозможуваат на корисниците на Епл целосно да ги контролираат своите лични податоци. Исто така, со технологиите на „Икснор“, критично важни апликации можат да продолжат да работат и во услови на прекин на врската со „облакот“.

Овој чекор на „Епл“ може да стане важен дел од маркетингот на компанијата, затоа што таа се обидува да биде поразлична од Гугл или Фејсбук, истакнуваат познавачите. Епл не коментираше за купувањето на компанијата.

Поврзани вести

iPhone 13 може да има максимален простор за складирање од 1TB

Влатко Зорба

Македонија шампион во League of Legends и вицешампиони во Counter Strike: Global Offensive

msp-admin

Вибер со нова опција за оние кои не ги памтат своите обврски

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!