Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Голема победа на „Епл“, не мораат да платат 14,9 милијарди долари

„Епл“ денеска оствари голема правна победа против европските регулатори за борба против довербата, затоа што европскиот суд ја отповика одлуката од 2016 година, со која на компанијата ѝ се наложи да плати 14,9 милијарди американски долари во неплатени даноци на Ирска.

Одлуката, против која може да биде поднесена жалба до највисокиот суд на Европската унија, претставува застој за напорите на регионот да го потиснат, како што сметаат, тамошните власти, анти-конкурентското однесување на најголемите светски технолошки компании, пишува Њујорк Тајмс.

Случајот произлегува од фактот дека „Епл“ ја користел Ирска како основа за своите европски операции. Во текот на 2016 година, главниот регулатор за конкурентност на Европската унија соопшти дека „Епл“ користел незаконски договори со ирската влада за да ги задржи даноците на ниско ниво. Тие рекоа дека договорите се нелегална државна помош.

Како дел од пресудата, властите наредија на Ирска да ѝ бидат вратени 10 години заостанати даноци, во вредност од 13 милијарди евра, што е околу 14,9 милијарди долари според тековните стапки на конверзија.

„Епл“ и Ирска се жалеа на одлуката, тврдејќи дека даночните решенија се во согласност со европското право. Епл ја нарече ефективната даночна стапка што ја користат европските регулатори „целосно измислен број“.

„Овој случај не беше за тоа колку даноци плаќаме, туку за тоа каде сме должни да ги платиме“, рече Џош Розенсток, портпарол на компанијата.

Поврзани вести

Првиот смартфон со Snapdragon 865 доаѓа од ZTE

msp-admin

Почна RoboMac 2020

msp-admin

17 малициозни апликации за iPhone се одобрени од Apple

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!