Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei дава ново значење на креативноста со MatePad Pro

Бизнис групата на потрошувачи на Huawei (CBG) на својата виртуелна премиера на 24 февруари го претстави и својот нов таблет high-end, MatePad Pro. Тој доаѓа со многу иновации, како во дизајнот и перформансите на мобилната телефонија, така и со револуционерните карактеристики кои им даваат на потрошувачите највисоко искуство.

HUAWEI MatePad импресионира со неговиот чист и минималистички дизајн кој комбинира голем дисплеј со ултра тенки рамки, постигнувајќи најголем сооднос на екранот со телото од 90% во светот на таблетите. Напојувајќи се со предводникот на Кирин 990 7nm чипсет, HUAWEI MatePad Pro обезбедува неверојатна работа на батеријата и издржливост. HUAWEI MatePad Pro работи со EMUI10 и поддржува работа на мулти-прозорци, соработка со повеќе екрани и мултипликатор за HUAWEI APP. Таблетот исто така поддржува HUAWEI M-Pencil и Smart Magnetic тастатура, обезбедувајќи меѓусебна поврзаност со вашиот компјутер и нови функции за канцелариски WPS за максимални перформанси. Од гледна точка на забава, корисниците добиваат низа хардверски додатоци, вклучувајќи импресивен аудио систем, во многу стилски и компактен дизајн. HUAWEI MatePad Pro е исто така првиот таблет во светот кој поддржува безжично полнење и обратно безжично полнење.

Ванг Винфен, претседател на линијата за производство на компјутери и таблети на Huawei изјави: „Покрај естетските ремек-дела и мобилното кино, HUAWEI MatePad Pro покажува дека ние во Huawei даваме ново значење на креативноста и мобилната продуктивност. Таблетот им овозможува на клиентите да ја изразат својата безгранична креативност и е совршен уред за секој кој бара попаметен начин да ги направат своите идеи во реалност “.

Софистицираност во чист дизајн

Huawei MatePad Pro се издвојува по својата елеганција со уникатниот дизајн кој комбинира стил и висока технологија. Уредот го постигна највисокиот сооднос на екранот со телото за таблети – 90%, со ултра тесни рамки од 4,9 милиметри кои го опкружуваат дисплејот 10,8-инчен 16:10. Микро-заоблениот дизајн на HUAWEI MatePad Pro обезбедува удобност при држење, а неговата рамка од легура на магнезиум го прави лесен, но издржлив.

HUAWEI MatePad Pro е достапен во четири бои инспирирани од природата – Forest Green, Orange, Pearl White и Midnight Grey и доаѓа со веганска кожа или фиберглас. Веганската кожа за Forest Green и Orange зрачи со уникатен и неодолив шарм, додека фибергласот за Pearl White и Midnight Grey претставува елегантен, стилски дизајн.

Подобрени перформанси: Кирин 990

Најновиот чипсет 7inm Kirin 990 стои во срцето на HUAWEI MatePad Pro за да испорача високи перформанси и ефикасност на батеријата. Со основна фреквенција до 2,86 GHz, процесорот има иновативна структура со три нивоа која се состои од две големи јадра, две средни јадра и четири мали јадра. 16-јадниот графички процесор Mali-G76 драматично ги подобрува перформансите на батеријата и издржливоста за лесна игра и забава.

Со архитектурата со двојно јадро на Да Винчи NPU на Huawei, компјутерските можности за АI се оптимизираат со балансирање на обемот на работа помеѓу големи и мали јадра. Опремена со дво-канална RAM меморија LPDDR4X до 8 GB, HUAWEI MatePad Pro лансира апликации со голема брзина. Оваа изведба е поддржана од 12-слоен систем за ладење кој се комбинира со интелигентно управување со топлина, дозволувајќи му на таблетот да остане ладен дури и кога барањата се високи.

HUAWEI MatePad Pro нуди одличен век на траење на батеријата благодарение на батеријата со висок капацитет 7250mAh, како и на заштедите на енергија, интегрирани во Kirin 990 и EMUI. Таблетот доаѓа со адаптер за напојување од 20W за брзо полнење и поддржува 40W HUAWEI SuperCharge, овозможувајќи им на корисниците да го наполнат својот таблет уште побрзо. HUAWEI MatePad е исто така првиот таблет во светот што поддржува безжично полнење и обратно безжично полнење, овозможувајќи им на клиентите удобна и сигурна алтернатива за одржување на моќноста на нивниот таблет, паметен телефон или друг уред за безжично полнење.

Размислување за преиспитување: Поврзаност

HUAWEI MatePad Pro воведува збир на револуционерни иновации кои фундаментално го менуваат начинот на интеракција на уредите со потрошувачите и едни со други. Huawei Share овозможува напредна функционалност на крос-платформите – соработка со повеќе екрани. Развиена врз основа на дистрибуирана технологија, Мулти-екранот за соработка овозможува трансфер на датотеки меѓу паметни телефони и таблети со влечење и спуштање. На пример, споделувањето на периферна мрежа им овозможува на корисниците да пишуваат на телефонот со помош на тастатурата и екранот на таблетот и да пуштаат музика од вградените колони на таблетот. Оваа одлика, исто така, им овозможува на корисниците да примаат повици или да одговараат на пораки директно од таблетот, помагајќи да се создаде непречено искуство преку повеќе уреди.

Без разлика дали корисниците сакаат да разговараат додека купуваат преку Интернет или да гледаат кратко видео додека разгледуваат на Интернет, Мулти-прозорецот овозможува непречен мултитаскинг со поддршка до три апликации истовремено. Користејќи мобилен екран, корисниците можат да одговорат на пораки додека играат

игри или гледаат филм без да ги минимизираат апликациите. Базирајќи го искуството на корисниците на Android таблети, новиот APP Multiplier дели една апликација на два прозорци, давајќи револуционерно искуство со двојно гледање. До крајот на март 2020 година, околу 3000 врвни глобални апликации ќе поддржат HUAWEI APP Multiplier.

Ново значење на креативноста: асистент во работата

HUAWEI MatePad Pro го поддржува HUAWEI M-Pencil, обезбедувајќи природно и интуитивно искуство во пишувањето. Со поставување на HUAWEI M-Pencil на HUAWEI MatePad Pro, автоматски започнува Bluetooth конекцијата и магнетното полнење.

HUAWEI MatePad Pro поддржува Паметна магнетна тастатура, која може лесно да се поврзе преку Bluetooth. Тастатурата е од веганска кожа и овозможува лесно пишување, а копчето Shift го олеснува префрлувањето во Huawei Share, обезбедувајќи лесен пристап до услугата за соработка со повеќе екрани.

Сосема нов режим на работната површина исто така поддржува до осум истовремени апликации без да влијае на перформансите. Во овој режим, корисниците можат брзо да ги пронајдат датотеките што им се потребни со помош на моќната функција за пребарување. Подобрената WPS апликација додава поддршка за гласовно внесување, како и режим на паметни четки со молив – достапен на глобално ниво за подобрени перформанси на мобилната телефонија.

Ново чувство за забава: мобилно кино

HUAWEI MatePad Pro има IPS панел кој вклучува резолуција од 2K QHD (2560 × 1600) со густина на пиксели од 280 ppi. Екранот QHD опфаќа целосен спектар на боја DCI-P3 со осветленост од 540 завртки и сооднос на контраст од 1500: 1. Технологијата за подобрување на екранот HUAWEI ClariVu го подобрува моќниот хардвер со значително подобрување на репродукцијата на бојата и јасност на сликата, осигурувајќи дека секоја рамка е заситена и богата со детали во боја.

Овозможувајќи аудио искуство поблиску до домашно кино, HUAWEI MatePad Pro го поддржува Histen 6.0 за производство на 3Д стерео звучни ефекти. Четирите звучници, наменети од Харман Кардон, ги репродуцираат дури и најсложените звуци со беспрекорна јасност.

Поврзани вести

Sony лансираше 5G паметен телефон (ВИДЕО)

msp-admin

Fortnite стана една од најголемите игри досега со 350 милиони играчи

msp-admin

Оксфорд: Постои врска помеѓу видео игрите и благосостојбата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!