Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Instagram работи на вертикален приказ на Stories

Instagram не престанува да објавува ажурирања за својата услуга. Десктоп апликацијата неодамна доби поддршка за преглед на „карусел“ преглед за Stories. Сега се чини дека компанијата планира да ги редизајнира „приказните“ и на мобилните уреди.

Instagram потврди дека работи на Vertical Stories, што ќе му донесе поголема сличност на сервисот со TikTok. Вертикалното прелистување е начинот на кој комуницираме на мрежата и ги разгледуваме страниците и повеќето социјални мрежи, како што се Facebook, YouTube и Instagram.

Покрај тоа, компанијата најверојатно ќе даде приоритет на објавување на видеа пред фотографии, со цел подобро да се натпреварува со конкурентската услуга на TikTok, преку претстојниот Vertical Stories преглед.

Функцијата сè уште не е јавно достапна и е откриена во кодот на услугата Instagram. Со оглед на тоа што Vertical Stories на Instagram во моментов е прототип, не е сигурно дека функцијата ќе им биде достапна на сите корисници, но тоа е индикација за насоката што ја размислува Instagram со овој пристап.

Поврзани вести

Motorola Razr доаѓа во Европа во декември за 1.599 евра (ВИДЕО)

msp-admin

Google претстави нова верзија на Android, моментално достапна само за одбрани

HoloGlass филм го претвора дисплејот на таблетот во 3D/VR екран

msp-admin