Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Крај на една ера: Adobe Flash без поддршка од денес

Легендарната флеш технологија на Adobe е минато. Од денес, девелоперот ја прекинува поддршката за својот производ, што одбележа цела ера во веб-дизајнот.

Иако Adobe нема да блокира содржина на Flash до 12 јануари, големите прелистувачи ќе ја исклучат од денес, а Microsoft ќе ја блокира во повеќето верзии на Windows.

„Готово е“, ја прокоментира „The Verge“ крајот на ерата во веб-развојот.

Flash се радуваше на огромна популарност на мрежата, и можеби затоа „погребната поворка“ на оваа технологија траеше со години. Прелистувачите започнаа да му ја покажуваат вратата на Flash на почетокот на минатата деценија, а во 2015 година Adobe побара од развивачите да се префрлат на HTML5.

Работите станаа официјални во 2017 година, кога самиот Adobe објави дека ќе престане да го поддржува Flash. Но, технологијата ќе продолжи да живее во многу историски артефакти. Архивата на Интернет чува флеш игри и анимации, вклучително и познати хитови како што се „Peanut Butter Jelly Time”.

Поврзани вести

Google Maps веќе поддржува универзален Dark Mode режим

Влатко Зорба

Twitter ја започнува програмата „Birdwatch“ наменета за борба против дезинформациите

Влатко Зорба

Galaxy Note 20 ќе има „waterfall“ дисплеј и вграден проектор

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!