СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

LG воведува ултра лесни лаптопи со екрани 16:10

LG на виртуелниот CES 2021 ќе го објави долгоочекуваниот спектар на нови лаптопи кои се исклучително лесни, лесни за носење, со извонредни перформанси и долг век на траење на батеријата. Новите модели доаѓаат со поголеми екрани и стилски дизајн.

Опсегот вклучува пет нови модели: LG gram 17 (модел 17Z90P), LG gram 16 (модел 16Z90P), LG gram 14 (модел 14Z90P), LG gram 2-во-1 16 (модел 16T90P) и LG gram 2-во-1 14 (модел 14T90P). Секој од нив има екран со сооднос 16:10, што – според компанијата – е предност во однос на дисплеите 16:9 достапни на повеќето лаптопи на пазарот, бидејќи овозможува визуелизација на повеќе информации. Тастатурата и тачпадот се зголемени и за побрзо и полесно пишување.

Високата резолуција и 99% (типична) покриеност на просторот во боја DCI-P3 обезбедуваат слика со живописни, точни бои, висок контраст и јасни детали за работа и игра. Четиристраниот тенок дизајн на рамката придонесува за корисничкото искуство, како и за поелегантниот и пософистициран изглед на лаптопите.

Gram моделите на LG се сертифицирани од Intel Evo Platform и се потпираат на 11-та генерација на Core процесори со графика Iris Xe и брза меморија LPDDR4x. 17Z90P, 16Z90P и 16T90P имаат батерии од 80Wh за подолго траење на батеријата.

Предводникот LG gram 17 има голем 17-инчен екран, но тежи само 1,35 кг. Уште полесни се моделите LG gram 16 и 14, со тежина од 1,19 кг и 999 гр, соодветно и дебелина од 1,68 см. Со ултра тесни рамки и дизајн на скриен механизам, сите три модели постигнуваат сооднос екран кон тело (STBR) од 90%.

И 16-та и 14-инчната верзија на новиот LG gram 2-во-1 користат уникатен механизам за трансформација од 360 степени. LG gram 2-во-1 доаѓа со игла, компатибилно со Wacom AES 2.0 за подобра навигација и контрола при пишување и цртање.

Новите лаптопи на LG ќе бидат изложени на виртуелниот штанд на компанијата на CES 2021 од 11 до 14 јануари. Цените и роковите за пласман на пазарот сè уште не се објавени.

Поврзани вести

Која е најсимнуваната апликација по изборниот пораз на Трамп?

msp-admin

Вештачка кожа ќе ни овозможи да го почувствуваме ефектот на виртуелната реалност

msp-admin

Кој е најиздржливиот смартфон за 2020 година?

Влатко Зорба