Стандард
ЕКОНОМИЈА

Синдикалната минимална кошница за декември 2020 година изнесува 33.697 денари

Вредноста на синдикалната минимална кошница за декември 2020 година изнесува 33.697 денари, соопшти Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ).

Според ССМ, на исхрана и пијалоци отпаѓаат 14.078,27 денари или 41,78 отсто, на домување 10.817,34 денари или 32,10 проценти, на хигиена 2.386,07 денари или 7,08 отсто, на превоз 2.464,22 денари или 7,31 процент, на облека и обувки 2.159,41 денари или 6,41 отсто, на култура 1.066,79 денари или 3,17 отсто, а на одржување на здравје 724,8 денари или 2,15 проценти.

Просечната исплатена нето плата во октомври 2020, потсетува ССМ, беше 27.899 денари.

Поврзани вести

Голем удар врз австриската економија: Се заканува банкрот за 6.000 фирми

Никола Поповски

Јавен повик за корисниците на ковид 1 линијата на бескаматни кредити од Развојна Банка

Берта Китинска

ОРМ: Да се воведат построги и посоодветни критериуми за претпријатијата кои ќе конкурираат за државна помош

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!