СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Се возел во „Тесла“ без возач и се снимил (ВИДЕО)

Човечката глупост дефинитивно нема граници, а последиците можат да бидат далекусежни. За среќа, тоа не се случи во овој случај, барем не на видеото што се појави на социјалните мрежи. Ова видео во најдобро светло покажува колку некои луѓе погрешно го разбираат значењето на автономното возење, односно конкретно автопилотот на автомобилите на Тесла, пишува „Индекс.хр“.

Бројните сообраќајни несреќи со фатални последици очигледно не биле доволни предупредувања за еден корисник на Tesla Model X, кој седнал на совозачкото седиште, го вклучил автопилотот и тргнал на пат. За среќа во несреќата, тој тоа го снимил и споделил на социјалните мрежи, па лесно може да ги сноси последиците.

А да биде сé уште полошo, тој е убеден дека тоа што го прави е сосема исправно. „Кога Тесла би бил единствениот автомобил на патот, не би имало несреќи“, вели тој.

The new upgrades got the Tesla 🚙 🚖 Driving me to breakfast 🥞 🍳 #TeslaGang #Tesla #TeamToyz Go follow more on IG @Houseoftoyz

Gepostet von Albert Siplen am Sonntag, 27. September 2020

Поврзани вести

Поевтин нов Ајфон в март

msp-admin

HarmonyОS: Huawei го претстави новиот концепт на поврзување за поедноставен живот

Влатко Зорба

Google Translate за Android станува попаметен

msp-admin