СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Sony работи на нови VR очила за PlayStation 5

Sony обезбеди компатибилност на системот PlayStation VR i за PlayStation 5, но денес компанијата официјално потврди дека работи на нова верзија која ќе може да ја искористи целосно конзолата. Уредот не е завршен и нема да се појави на пазарот оваа година, но како и да е, во моментот и без тоа нема многу можности за набавка на конзолата.

Објавувањето на Хидеаки Нишино на блогот на Sony вели дека новата верзија ќе понуди „драматично подобрување на перформансите и интерактивноста“ и играчите ќе можат уште подобро да се нурнат во светот на игрите. Компанијата ветува подобрувања во резолуцијата, видното поле, следењето движења и можностите за управување.

Што се однесува до второто, Sony открива дека работи на нов VR контролер кој ќе вклучува некои од карактеристиките на DualSense и ќе има подобрена ергономија. Покрај тоа, системот ќе се поврзе со PS5 само со еден кабел за лесна конфигурација. Досега, сето ова е познато за новиот развој, но можно е да дознаеме повеќе во наредните месеци.

Поврзани вести

Microsoft пројавува интерес за паметна облека

msp-admin

Најскапото издание на Mac Pro чини 52.599 долари

msp-admin

Се појави ВИДЕО од Xiaomi Mi 11 Ultra – има секундарен екран и зум од 120x

Влатко Зорба