Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Виртуелни дијаманти – чинат колку и реалните

Уметник создаде збир на виртуелни дијаманти – кои чинат колку и реалните.

Тие се продаваат на новиот NFT пазар кој е во пораст, каде предмети како дигитална уметност, па дури и модни предмети се продаваат преку Интернет за криптовалута етер.

Дигиталните дијаманти се опишани како „најретки од сите крипто инвестиции“.

Постојат само 100 уникатни колекционерски предмети со доказ за сопственост.

Тие беа создадени од њујоршкиот уметник Себастијан Еразуриз, кој основаше продажна компанија наречена Digital Diamond.

Портпарол на компанијата изјави дека тоа е првата компанија за дигитални дијаманти по цена на вистински дијаманти.

Еразуриз го користи „лудилото“ на NFT за да започне два масивни, а сепак вештачки пазари – за дијаманти и уметност.

Поврзани вести

Samsung го додава S Pen во серијата Galaxy (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Honor може да претстави телефон со флексибилен екран

Влатко Зорба

Инстаграм повлече една „популарна“ опција од менито

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!