СТАНДАРД life
Здравје

Четири намирници кои стануваат токсични кога се чуваат во фрижидер

Фрижидерот е неопходен дел од секое домаќинство бидејќи ја одржува храната свежа. Сепак, некои намирници не треба да се чуваат во фрижидер поради можноста да станат токсични.

Експертот за здравје на цревата, д-р Димпле Џангда откри дека овие намирници се лук, кромид, ѓумбир и ориз.

Лук

Лукот може да мувлоса во фрижидер.

„Никогаш не чувајте го лукот во фрижидер бидејќи многу брзо почнува да мувладува, а мувлата на лукот всушност е поврзана со рак“, вели Џангда и советува лукот да се чува на суво и темно место.

„Лукот има ниска киселост, што го прави склон кон акумулација на бактеријата Clostridium botulinum, која е еден од виновниците за ботулизмот“, предупреди таа.

Лак

Кромидот е култура која е отпорна на ниски температури. Експертот објаснува: „Кога ќе ставите кромид во фрижидер, скробот почнува да се претвора во шеќер и почнува да фаќа мувла. Многу луѓе ја прават оваа грешка. Ја сечат главата на кромидот, половина ја користат за готвење, а другата ја чуваат половина во фрижидер. Не правете го тоа“, апелираше Џангда.

Ѓумбир

Како и лукот и кромидот, ѓумбирот е подложен на мувла.

„Почнува да се обликува многу брзо кога ќе го ставите во фрижидер, а тоа е поврзано со откажување на бубрезите и црниот дроб. Не ставајте го во фрижидер“, предупреди Џангда.

Ориз

Оризот може да се чува во фрижидер, но не подолго од 24 часа. Неварениот ориз може да содржи спори на Bacillus cereus, бактерија која може да предизвика труење со храна. Спорите можат да преживеат при готвење.

Бактеријата Bacillus cereus најдобро се развива во температурен опсег од 4ºC до 48ºC. Во храната како оризот, бактериите можат да произведуваат токсини додека храната се лади, што доведува до симптоми како што се повраќање, дијареја и стомачни грчеви. Симптомите може да се појават неколку часа по јадење на расипан ориз, па затоа е неопходно веднаш да се побара лекарска помош. Иако смртта е ретка последица, таа не е исклучена. Bacillus cereus може да расте во различни намирници со скроб, од ориз до тестенини.

Поврзани вести

План одобрен од нутриционистите: Ослободете се од вашата желба за слатки за само 5 дена

Urednik

Четири едноставни начини како да пиете повеќе вода и да останете хидрирани

Radmila Tasevska

Додавањето на овие зачини во кафето ја подобрува концентрацијата и помага за губење на тежината

Radmila Tasevska