Стандард
АНАЛИЗИ

Нова теорија: Пандемијата не започнала од Вухан, Кинезите велат дека го увезеле вирусот

Кина со месеци се обидуваше целосно да го елиминира новиот вирус на корона, откако успеа да ја смири првата експлозија на опасната болест. Сепак, продолжуваат да се шират кластер и покрај фактот дека оваа земја има најстроги гранични контроли и мерки за карантин.

Покрај верувањето дека вирусот им го донеле странци, кинеските власти се убедени дека вирусот до нив стигнува и преку пакувања замрзната стока што ја увезуваат од странство. Оваа теорија е во спротивност со најавите на меѓународните здравствени организации. Светската здравствена организација (СЗО) вели дека не постои многу, поточно, скоро и да нема можност некој да добие ковид-19 преку храна или пакување храна. Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) вели дека ризикот постои, но дека е многу мал, пренесува Си-Ен-Ен.

Двете организации велат дека нема докази за вакво пренесување на вирус. Сепак, Кина тврди дека докажала дека е можно да се зарази со ковид преку пакување храна, а сега се обидува да го спречи тоа на сите можни начини.

„Постојат сè поголем доказ дека замрзнатото месо и морска храна можат да го донесат вирусот од земјите што „горат“ од ковид“, рече Ву Зинју, главен епидемиолог на ЦДЦ.

Во изминатите пет месеци Кина откри траги од коронавирус на пакувања замрзната храна од неколку различни увозници – на пакувања ракчиња од Еквадор, лигњи од Русија, риби од Норвешка и Индонезија, како и пакувања говедско и пилешки крилја од Бразил.

Експертите велат дека кинеските тестови можат да откријат генетски фрагменти од мртов вирус кој повеќе не е заразен.

Сепак, минатиот месец, кога короната започна да гори повторно во градот Кингдао, кинескиот ЦДЦ објави дека пронашол и изолирал жив вирус на корона на амбалажата на увезената замрзната риба. Откритието, прво во светот, покажа дека контактот со „контаминирано пакување“ може да доведе до инфекција.

Засилена контрола

ЦДЦ тогаш издаде соопштение кое, сепак, не даде одговори на многу прашања. Претставници на Кингдао изјавија дека инфекцијата започнала од двајца пристанишни работници кои биле позитивни, но ЦДЦ не наведе дали работниците се заразиле преку пакување храна или на некој друг начин.

Џин Донгјанг, вирусолог од Универзитетот во Хонг Конг, вели дека постои можност за тоа, но дека ЦДЦ не обезбедила цврсти докази за овој вид на пренесување на вируси. Тој рече дека работниците можеле да се заразат насекаде и потоа ја контаминирале амбалажата од храна.

Тој рече дека недостасуваат информации за генетскиот код на вирусот, кој е исклучен од работниците во пристаништето, но и од работниците кои ја спакувале храната во земјата од каде се увезувала храната.

Секој вирус има свој „печат“. Ако се совпадне, можеме да го наречеме доказ – рече Донгјан.

Сепак, властите на Кингдао наредија построги контроли и бараат да се тестира секое парче увезена стока. Работниците кои истоваруваат и превезуваат увезена стока мора да бидат тестирани на секои три до пет дена.

Германското говедско месо главоболка

Оваа недела Кинезите дополнително ги заостри процедурите, бидејќи вработен во компанија што дистрибуира замрзната храна во градот Тијанџин беше позитивен на вирусот корона.

Инфекцијата е откриена откако властите утврдиле дека дел од товарот на свинско месо од Германија, кој бил увезен преку Тијанџин, има траги од вирусот корона. Вирусот е откриен при тестирање во друга кинеска провинција. Во исто време, беше утврдено дека возачот на камионот што го превезуваше спорниот товар е исто така заразен. Минатиот понеделник, кинеската влада објави дека целата увезена стока мора да се дезинфицира пред да може да се пласира на пазарот.

Ова значи дека содржината, како и самото пакување ќе бидат дезинфицирани, како и возилата што се користат за транспорт на таа стока.

– Ние сериозно ќе спроведеме превентивна дезинфекција на увезената замрзната храна во пристаништата и ќе ја зајакнеме меѓуагенциската соработка со цел да го запреме увозот на Ковид-19 преку прехранбени производи – изјави Би Кекин, висок функционер задолжен за безбедност на храна во Царинската управа.

Како само мерките да не се доволни, Кина во четвртокот одлучи да го запре увозот на 99 компании од 20 земји каде работниците добија позитивен тест за вирусот корона. Во исто време, царинските работници ширум Кина се повеќе тестираат увезена храна, особено замрзната морска храна. Тие тестираа повеќе од 870 000 примероци од четвртокот, а вирусот го најдоа на 13.

Пандемијата не започна од Вухан?

Од друга страна, здравствените власти и државните медиуми сè повеќе ја поддржуваат и туркаат теоријата дека инфекцијата доаѓа преку замрзната храна. Сè отиде толку далеку што некои тврдат дека ваква инфекција првпат избувнала во Вухан во декември минатата година, што Џeин и некои други експерти ја отфрлиле како невозможна.

Претходно, некои медиуми и официјални лица започнаа да тврдат дека вирусот корона не потекнува од Кина, туку од Америка и дека тоа е сторено со цел целиот свет да ја обвини Кина дека е виновна за пандемијата. И додека расте загриженоста за загадена замрзната храна, граѓаните ги повикуваат социјалните мрежи за целосен прекин на увозот на тие производи. Сепак, кинескиот ЦДЦ тврди дека ризикот за крајниот потрошувач е многу мал.

Кинеските експерти тогаш рекоа дека забраната за увоз ќе доведе до дестабилизација на пазарот, имајќи предвид дека Кина има неверојатно побарувачка на замрзната стока. Во текот на 2019 година тие увезеа повеќе од 4,8 милиони тони месо и 6,2 милиони тони морска храна. Со цел да се стабилизира пазарот и да се задоволи побарувачката, во првите шест месеци од годинава се увезуваат дури 4,7 милиони тони месечно.

Поврзани вести

Зошто Биткоин повторно расте?

msp-admin

Дали патот до реформите во МРТ и поплочен со нови канали?

msp-admin

Светска војна за вакцини

Влатко Зорба