Стандард
АНАЛИЗИ

Шокантни прогнози на „Саксо банка“ за 2020 година

Данската инвестициска банка „Саксо банка“ објави „шокантни прогнози“ за 2020 година.

Банката објавува слични прогнози секоја година. И, иако се сметаат за малку веројатни, потенцијалните последици ја загрозуваат стабилноста на финансиските пазари.

Аналитичарите на банката потенцираат дека „шокантните предвидувања“ не треба да се земат како официјална препорака, но ги советуваат инвеститорите да не бидат доведени во заблуда, потценувајќи ја веројатноста за вакви настани што навистина се случуваат.

Прогноза на нафта

Аналитичарите велат дека Русија и земјите од картелот на ОПЕК ќе одговорат на одложеното производство на нафта од шкрилци во САД и најавуваат нов пад на производството. Ова се очекува да доведе до зголемување на цената на горивата на брендот Брент и до 90 американски долари за барел, што е профитабилно за Русија на прво место.

Москва ќе има корист и од развојот на зелената енергија, велат експертите. Зголеменото внимание на климатските проблеми ќе ја зголеми побарувачката за „зелени“ суровини потребни за производство на средства за контрола на емисијата на возила. На пример, земете го паладиумот, кој се користи во автомобилите за подобрување на квалитетот на воздухот. Добро е познато дека Русија е еден од најголемите производители на овој метал.

Данок „Америка пред сè“

Според експертите, протекционистичката политика на американската администрација ќе доведе до воведување данок „Америка пред сè“, со што ќе се преуреди целиот систем на даночни стимулации за домашно производство.

Како резултат на прелиминарните анкети кои сугерираат уништувачки изборен пораз, Доналд Трамп губи трпеливост. Во неговите последни обиди да ја искористи протекционистичката тема, неговата администрација го предлага данокот „Америка пред сè“. Системот за оданочување во земјата се реструктуира во корист на домашното производство според принципот „фер и слободна трговија“, според аналитичарите на „Саксо банка“.

Според ова сценарио, Белата куќа ќе ги елиминира сите постојни давачки и ќе наметне ДДВ од 25% за сите бруто-приходи добиени од американски компании во странство.

Трамп ќе ги загуби изборите

Експертите посочуваат дека сегашната победа на претседателските избори се должи на гласовите на постарите бели гласачи. Сега најголем број гласачи во Соединетите држави е таканаречената „милениумска генерација“ (милениуми) – луѓе на возраст меѓу 20 и 40 години кои се полиберални.

Според директорот за инвестиции на Банката, Стин Јакобсен, демократите со поддршка на младите ќе победат со 20 милиони гласови. Претседател на САД ќе стане сенаторката од Масачусетс, Елизабет Ворен, сметаат оттаму.

Унгарија ќе ја напушти ЕУ

Несогласувањата околу вредностите може да доведат до јаз меѓу Брисел и Будимпешта. Европската унија започнува постапка според чл. 7 од Договорот на ЕУ, наведувајќи ги сè поголемите ограничувања на слободата и независноста на медиумите, судството и науката, воведени во земјата.

Унгарското раководство не се согласува со овие тврдења и инсистира на нејзиното право на суверенитет, вклучително и правото на одбрана од масовната миграција. Разводот е повеќе од веројатно, велат аналитичарите.

Нови резервни средства во Азија

Во позадина на американската закана за доларот да стане оружје во трговската војна, во Азија може да се појави ново резервно средство под името Asian Drawing Right (ADR). Ова се очекува да стане најголемата валутна единица во светот и ќе биде еднаква на американскиот долар.

Аналитичарите сугерираат дека ADR би можела да стане главен метод на плаќање во азиско-пацифичкиот регион. Според нив, само неколку месеци по воведувањето на средството, доларот ќе ослабне во однос на него за 20%.

Поврзани вести

Манипулиран ли е Bitcoin?

Влатко Зорба

„Dolchstosslegend“: Германија од 1918 година служи како предупредување за САД

msp-admin

Силен долар веќе не одговара на американските интереси

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!