Стандард

Прогнози

КРИПТОВАЛУТИ

„Блумберг“ објави нови прогнози: Биткоин оди на 400.000 долари?

Влатко Зорба
Пред два дена, њујоршката агенција „Блумберг“ го објави својот месечен број „Проспекти на криптовалутите“, во кој се занимава со растот на побарувачката на биткоин. Според...
КОМПАНИИ

Се подобруваат прогнозите за американската економија (инфографик)

Влатко Зорба
Откако Демократите ги освоија Белата куќа и Конгресот, економистите се обложуваат дека уште една значајна фискална поддршка ќе го зајакне економскиот раст оваа година, според...
АНАЛИЗИ

Кои се плановите на водечките централни банки за 2021 година?

Влатко Зорба
Водечките централни банки ќе продолжат да ја одржуваат својата ултра стимулирачка монетарна политика, и покрај очекувањата за забрзување на глобалниот економски раст. Ниту една од...
АНАЛИЗИ

Шокантни прогнози на „Саксо банка“ за 2020 година

msp-admin
Данската инвестициска банка „Саксо банка“ објави „шокантни прогнози“ за 2020 година. Банката објавува слични прогнози секоја година. И, иако се сметаат за малку веројатни, потенцијалните...