Стандард
АНАЛИЗИ

Вистината за тоа кој заработува пари на короната

Ако тргнеме од претпоставката дека теориите на заговор се точни, според кои коронавирусот бил измислен со цел некој да заработи пари, тогаш Џеф Безос го пуштил од лабораторијата, а не Бил Гејтс. Бидејќи пандемијата „Ковид 19“ имаше здраво влијание врз финансиите на компанијата на Безос – „Амазон“.

Од почетокот на годината, акциите на „Amazon“ скокнаа околу 70 проценти, а пазарната вредност на оваа компанија, која се занимава со е-трговија, достигна дури 1.500 милијарди долари, пишува „РТС“.

За само еден ден, Безос заработи 13 милијарди долари и со тоа постави нов рекорд за дневна заработка.

Се разбира, оваа теорија, исто како и онаа според која короната ја измислил Бил Гејтс, нема многу логика. Затоа што, ако целиот свет изгуби заради короната, на долг рок – ниту Безос не може да добие. А „Ковид-19“ ја чинеше глобалната економија околу 11.000 милијарди долари.

Од почетокот на пандемијата, светската економија позајми толку многу за да ги поправи уништувачките економски последици од овој вирус.

Должиме повеќе отколку што правиме

Така, предупредуваат ММФ и Светската банка, за прв пат во историјата, глобалниот долг го надмина глобалното производство.

И самиот Безос не смета на таков стрмен раст на приходите на долг рок. Тој неодамна ги предупреди инвеститорите дека ќе го потроши целиот очекуван четиригодишен профит во овој квартал на трошоците поврзани со ковидот, како што се мерки за зачувување на безбедноста на вработените, но и безбедноста на испорака и залихите. Онаму каде што сите губат, нема победници.

Сличен аргумент може да се примени и за Бил Гејтс.

Гејтс и Кинезите – кого вирусот повеќе оштети?

Без оглед на тоа што овој милијардер неодамна го напушти „Мајкрософт“ и се посвети на хуманитарната работа, сигурно не е во негов интерес за што поголем број потрошувачи да умрат заради короната и за компанијата што ја основаше да продаде што е можно помалку компјутери.

Авторите на оваа теорија на заговор тврдат дека интересот на Бил Гејтс е да се намали бројот на луѓе сè додека не остане само „златната милијарда“ на планетата.

Но, што им се испалти повеќе на големите производители на компјутери: да имаат пазар од седум милијарди луѓе или една милијарда?

Освен ако некој не помисли дека Гејтс, кој се посветил на филантропија, имал намера да го реши проблемот со сиромаштијата со истребување на населението. Короната, сепак, не бира. Поради ковидот, и богатите умираат.

Теориите според кои Кинезите „го измислиле и намерно го пуштиле вирусот“ не се логични. Само во првиот квартал кинеската економија падна за 6,8 проценти, а падот на кинеското индустриско производство е најголем во последните 30 години.

Теориите дека вирусот е измислен од страна на Американците, исто така, немаат многу смисла. Покрај падот на берзите, падот на американската економија се очекува да достигне најмалку осум проценти до крајот на годината. Дури 40 милиони Американци ги загубија своите работни места поради короната.

Гласините за фармацевтските компании

Исто така постои и теза дека пандемијата на коронавирус е во најдобар интерес на фармацевтската индустрија. Сепак, поради овој вирус, најголемите светски фармацевтски компании исто така бележат загуби.

Прво, поради затворањето на границите и прекинувањето на летовите, снабдувањето беше тешко. И 90 проценти од суровините за генерички лекови, на пример, се увезуваат од Кина. На пример, американската компанија „Пфајзер“ во првиот квартал од оваа година заработи осум проценти помала заработка отколку во истиот период лани.

Второ, проблемот со снабдувањето со суровини може да предизвика и недостаток на пазарот на лекови. И трето, сигурно не е во интерес на производителите на лекови, оние што купуваат лекови да умираат.

На крајот на краиштата, првиот што ќе произведе ефикасна вакцина против Ковид-19, ќе заработи пари во фармацевтската индустрија?

Ако е така, тогаш зошто компанијата „АстраЗенека“ најавува дека ќе ја продава својата вакцина по цена од само 2,5 евра?

И, зошто директорот на оваа компанија, Паскал Сориот, на пример, рече дека неговата цел е вакцината да ја направи достапна за сите? Затоа што е во негов најдобар интерес, но и во интерес на неговата компанија, да спречи понатамошен колапс на глобалната економија.

Бидејќи оваа криза е погубна од онаа во 2008 година.

Вирус побрз од 5G мрежата

Вкупниот светски јавен долг ќе се зголеми за 20% до крајот на годината. Тоа е двојно повеќе отколку за време на Големата рецесија. Така, глобалниот јавен долг ќе го достигне своето највисоко ниво од Втората светска војна.

Конечно, има и такви кои се убедени дека Ковид-19 е создаден паралелно со проширувањето на 5G мрежата.

Овие теории одат толку далеку што дури може да се слушне дека жиците во заштитните маски се приемници за 5G мрежата. Сепак, оваа теорија има јасна логичка грешка. Коронавирусот достигна дури и таму, каде што 5G мрежата не стигнала.

И заштитната маска за овој вид теории на заговор, кои имаат заразен ефект врз јавното мислење, сè уште не е измислена.

Поврзани вести

Од Турција до Италија: Паѓаат цените за сместување, вака земјите ги анимираат гостите

Сценарија за европската економија по коронавирусот: Лошо или полошо?

Влатко Зорба

Економски неразвиените земји и пред пандемијата беа во проблеми со долгови

Влатко Зорба