Стандард
БИЗЛАЈФ

Црна Гора: Првата крава платена во криптовалута

Првото „дигитално село“ во Црна Гора организираше купување и продажба на крави – со помош на биткоин.

Станува збор за платформата seljak.me на која беа објавени вестите за овој интересен „потфат“.

„Првата крава купена со биткоин, која симболично се нарекува „Битиконка“, е исплатена во износ од околу 0,03 биткоин, што изнесува приближно 1.350 евра“, наведуваат тие.

Првата крава купена со биткоини беше симболично наречена Биткоинка.

Платено е со 0,03 биткоин, што е приближно 1.350 евра.

Причините за ваквиот начин на трговија лежат во комбинацијата на земјоделството и современите технологии.

Поврзани вести

Погребниците во Калифорнија ПРЕПОЛНИ со работа, ОДБИВААТ погреби

Влатко Зорба

Кој е најкрадениот автомобили во Велика Британија во 2020 година?

Влатко Зорба

Сплит и Белград меѓу топ 5 европски градови со најскапи недвижности во однос на приходите

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!