Стандард
ЕКОНОМИЈА

Од последната обврзница имаме на располагање само 200 милиони евра

Во рамки на активирањето на новата осма еврообврзница во висина од 700.000 милиони евра, попладнево, министерот за финансии, Фатмир Бесими посочи за која намена се земени овие средства.

„Со овие средства ќе се врати долгот по основ на третата еврообврзница во износ од 500.000 милиони евра. Што значи дека останатите 200.000 милиони евра ќе се искористат за расходите создадени од Буџетот кој беше усвоен во Собранието. Примарно, овие средства ќе се насочат кон економските и здравствените мерки поради Ковид 19. Со ова се покажува дека инвеститорите имаат доверба во економијата која ја спроведува нашата земја. Каматната стапка е убедливо најниската и изнесува 1,625% “, истакна Бесими.

Поврзани вести

Исплатени 98,3 милиони денари субвенции на вкупно 4.207 земјоделци

msp-admin

Ангеловска: Парите од скенираните сметки да бидат дадени во солидарен фонд, предлагаат граѓаните

Берта Китинска

ССМ: Да си правиш дебата без да ги слушнеш работниците е еднакво на робовладетелско општество

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!