СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Бензините поевтинуваат за три, а дизелот за 2,5 денари по литар

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за три, а дизел горивата за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 64, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 66 денари.

Литар ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе се продава за 56, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 45 денари.

За 3,175 денари поевтинува и мазутот М-1 НС, и еден килограм ќе чини 30,390 денари.

Во изминатиот седумдневен период референтните цени на нафтените деривати бележат намалување и тоа кај бензинот во просек за околу 10,40%, кај дизелот за 9,63%, кај екстра лесното масло за 9,47%, а кај мазутот за околу 12,01%. Во исто време курсот на денарот во однос на доларот е намален за 0,35%.

Поврзани вести

Ангеловска Даноци се воведуваат за да се има добар план за ефикасна наплата

msp-admin

Битиќи ги објави имињата на советниците: Составот е флуиден и ќе се менува во зависност од темата

Берта Китинска

Бислимоски: Производството на струја од јаглен наскоро ќе се замени со природен гас

Влатко Зорба