Стандард
ЕКОНОМИЈА

Безос заработи 3 милијарди долари од новата продажба на акциите на Амазон

Шефот на Амазон, Џеф Безос продал акции во вредност од 3 милијарди долари, според податоците на американската Комисија за хартии од вредност (КХВ), пренесува Хина.

Безос веќе заработил 10 милијарди долари од продажба на акции на Амазон оваа година, тврди КХВ.

Безос ја основана Амазон во 1994 година и сè уште е најголемиот акционер на компанијата.

Најбогатиот човек на светот

Богатството на 56-годишникот се проценува на 190 милијарди долари, што го прави најбогатиот човек во светот според Форбс и Блумберг.

Вредноста на Амазон се проценува на 1,6 трилиони долари и е зголемена за над 75 проценти од почетокот на годината.

Поврзани вести

Заев во Шпанската конфедерација на бизнис организации: Широко ги отвораме вратите на С. Македонија за шпанските бизнисмени

УЈП го продолжи рокот за пополнување на образец за ослободување од месечни аконтации за данок на добивка

Ангела Веселиновска

Извршени вкупно 2 895 вонредни инспекциски надзори во периодот од 12 до 18 мај