Стандард
ЕКОНОМИЈА

Безос заработи 3 милијарди долари од новата продажба на акциите на Амазон

Шефот на Амазон, Џеф Безос продал акции во вредност од 3 милијарди долари, според податоците на американската Комисија за хартии од вредност (КХВ), пренесува Хина.

Безос веќе заработил 10 милијарди долари од продажба на акции на Амазон оваа година, тврди КХВ.

Безос ја основана Амазон во 1994 година и сè уште е најголемиот акционер на компанијата.

Најбогатиот човек на светот

Богатството на 56-годишникот се проценува на 190 милијарди долари, што го прави најбогатиот човек во светот според Форбс и Блумберг.

Вредноста на Амазон се проценува на 1,6 трилиони долари и е зголемена за над 75 проценти од почетокот на годината.

Поврзани вести

УЈП, МОН, ФЗО ќе изработат листи на сите граѓани кои ќе добијат платежни картички

Приговорите за домашната платежна картичка ќе се проверуваат од надлежните институции

Бектеши: УЈП да поднесе кривични за фирмите кои ја злоупотребиле државната помош

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!