Стандард
КОМПАНИИ

Не ги правете овие 10 грешки со вашите пари

Авторот и експерт за лични финансии Дејв Ремзи не бил секогаш успешен и стекнувал знаење на тежок начин.

Во неговите 20-ти години, тој заработил цело богатство со купување, поправка и препродажба на имот. Сепак, неговиот бизнис паѓа во огромни долгови, по што банките ги земаат имотите што се заложени како компензација.

Денес, тој објави неколку книги, а неговиот пренос се емитува на повеќе од 600 радио станици. Главната работа што тој во моментов ја советува е како точно да се избегне акумулација на нов долг за време на криза предизвикана од пандемијата на коронавирус.

Еве неколку совети од Дејв Ремзи за тоа кои се нашите најголеми грешки во парите:

1. Не обидувајте се да се борите против вашиот најголем долг

Кога сте заглавени во разни заеми, вашата мисија да ги отплатите се чини тешка, но не и невозможна.

Сепак, не фокусирајте се на отплата на најголемиот долг, туку користете го методот на „снежна топка“. Започнете со најмалите и на овој начин секоја ваша победа ќе ве инспирира за нови успеси.

Многу поважно од бројките е промената во вашето однесување. Откако ќе отплатите дел или сите долгови, тогаш можете да размислите и за заштеди и за инвестиции, пишува Ремзи на својата веб-страница.

2. Не обидувајте се да ги оправдате вашите импулсивни набавки

Ако сакате да станете финансиски независни, ќе мора да размислите сериозно да ги намалите трошоците. А тоа значи без купување кафе или капучино од големите ланци, чевли, чанти или повеќе.

Ако го планираат буџетот, многу луѓе сфаќаат точно за што трошат и дека не се толку лоши финансиски. Прекумерното трошење е она што ги држи луѓето во долгови, и секој шопинг ве оддалечува од светлата иднина во која ќе останете без долгови.

„Долгот не е проблем, тоа е симптом. Долгот е резултат на купување работи што не ви се потребни и се обидувате да ги импресионирате луѓето што не ги сакате“, рече тој во 2018 година.

3. Не купувајте нов автомобил

Ако автомобилот има четири тркала, тоа е доволно за Дејв Ремзи. Според него – набавка на најновите модели на автомобили, телефони итн. се губење пари.

Според Ремзи, не треба да купувате нов автомобил освен ако имате повеќе од 1 милион долари.

„Просечен милионер вози автомобил на 4-годишна возраст и на околу 60-70.000 км. Ова е затоа што автомобилот губи повеќе од половина од својата вредност во првите 5 години“, вели тој.

4. Не користете ја вашата кредитна картичка за набавки, кои можете да ги направите во готовина

Не ви треба модерен софтвер за да ви помогне да заштедите. Ако знаете колку трошите месечно, можете да ја повлечете потребната сума од вашата банкарска сметка и да ја поделите по предмети во пликови – бензин, храна, забава, потрошен материјал итн.

Затоа, секогаш кога сакате да знаете колку ви преостанува да потрошите, само погледнете во соодветниот плик, напиша Ремзи во својот блог.

Трошоците за кредитни картички брзо се забораваат, додека оние во пликот лесно се следат, додаде тој.

5. Не трошете ако можете да инвестирате

Во 2015 година, Ремзи беше гостин во емисијата на Лери Кинг. Во тоа време, индексот на сини чипови „Дау Џонс“ се претстави добро, а невработеноста започна да опаѓа. Кинг го прашува Дејв: „Ако економијата е толку добра, зошто се зголемуваат долговите на Американците?“

„Нашите сонародници имаат проблем да трошат пари“, рече тој. Да инвестиравте пари во 2008 година или веднаш по финансиската криза, вашите пари ќе се зголемеа за три пати.

Затоа не треба да консумирате повеќе и повеќе, наместо тоа да инвестирате дури и во најмали количини, советува тој.

6. Не одете на најскапиот приватен универзитет

Дали ја знаете врската помеѓу студирањето на најпознатите светски универзитети и вашиот иден успех, прашува тој. Скоро нула. Тогаш, зошто да им дадете илјадници, за да добиете образование, што можете да го имате бесплатно?

7. Не трошете многу пари откако ќе завршите

Веднаш штом ќе дипломираат, некои луѓе прават големи трошоци. А само треба да продолжат да го живеат стариот студентски живот и на скромен начин додека не започнете да заработувате пари. Не, не станува збор за ослободување од основните работи, туку само за да знаеме каде одат нашите пари.

Со намалување на вашите трошоци, може да се создаде фонд за итни случаи, како и да се заштедат пари, кои во иднина може да се користат како аванс за купување куќа.

8. Не давајте џепарлак на вашите деца

Ремзи вели дека Америка не е во должничка криза, туку во семејна криза. Финансиската писменост започнува дома, а родителите ги подготвуваат своите деца за идни неуспеси давајќи им џепарлак.

„Не ми се допаѓа зборот „џепарлак“. Звучи како: „Не си доволно добар“, па затоа ќе ти дадам пари“, рече Ремзи. Според него, децата мора да работат за да добијат пари. Вие работите и добивате пари, ако не работите – не добивате ништо.

Се разбира, задачите што им ги давате на вашите деца треба да бидат соодветни на возраста.

9. Не трошете многу пари на веренички прстен

Зошто да го започнете вашиот заеднички живот со голем трошок и можеби идни долгови? Наместо да барате прстен од најлуксузните продавници за накит, барајте други решенија.

Експертите за накит велат дека можете да издвоите до три од вашите плати за прстен, но според Дејв, тоа треба да биде максимум една.

Не обидувајте се да се збогатите брзо

„90% од милионерите што ги запознав стигнаа постепено таму“, рече тој, повикувајќи се на спортисти кои потпишуваат договори за милиони и почнуваат да трошат како да нивните примања ќе останат исти до крајот на животот. Богатството стекнато брзо ќе се намали, рече Рамзи.

Овој совет го дава и од сопственото искуство, бидејќи пред да наполни 30 години успеа да заработи 4 милиони долари, кои подоцна ги загуби.

Поврзани вести

Штериев: Имаме вредни и мотивирани млади претприемачи, недостасува инфраструктурира

msp-admin

Xiaomi потврди дека сака да произведува електрични возила

Влатко Зорба

Huawei со приход од 64,2 милијарди долари за првата половина на 2020 година

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!