Стандард
КОМПАНИИ

Џон Мекафи обвинет за измама и перење пари

Џон Мекафи – технолошки претприемач кој моментално е во шпански затвор и чека екстрадиција во САД – сега се соочува со нови обвиненија за измама и перење пари.

Американски адвокат утрово објави дека Мекафи е обвинет за „заговор за извршување измама со стоки и хартии од вредност, заговор за вршење измама со хартии од вредност и рекламирање и заговори за перење пари“.

Обвинет е и член на крипто-советодавниот тим на Мекафи, Џими Вотсон. Тој беше уапсен синоќа во Тексас, соопшти Министерството за правда.

Наводите се вртат околу два потфати на Мекафи во крипто. Првата е шемата „пумпај и фрли“, каде Мекафи и неговиот тим, наводно, купиле алткоини, ги промовирале на Твитер (твитовите на Мекафи ги удвојуваа цените на монетите како „Електронеум“) и ги продаваа кога цената беше доволно висока за да профитираат. Вториот вклучува повеќе ICO-а, кои Мекафи наводно ги промовирал без да објави дека е платен за тоа.

„Како што беше соопштено, Мекафи и Вотсон ги користеа социјалните медиуми за да извршат античка шема за испумпување и фрлање што им донесе скоро два милиони долари“, рече помошникот директор на ФБИ Вилијам Ф. Свини Jуниор во изјава. „Покрај тоа, тие, наводно, ја користеле истата платформа за социјални медиуми за да промовираат продажба на дигитални токени во име на издавачите на ICO без да им откриваат на инвеститорите за надоместокот што го добиле за рекламирање на тие хартии од вредност во име на ICO“.

Мекафи останува во притвор во Шпанија под обвинение за затајување данок.

Поврзани вести

GDPR допрва ќе станува поголем и пострашен

Влатко Зорба

Huawei рангиран како најдобар 5G оператор според најновиот извештај на Ookla

Влатко Зорба

Какви иновации ќе донесе оваа пандемија?

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!