СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Акцентот на нашата соработка со земјите од регионот не треба да се става на проблемите, туку на решенијата

Регионална конкурентност наместо, регионална конкуренција ова е нашата иднина, рече денеска заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи по средбата со вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ.

-Акцентот на нашата соработка со земјите од регионот не треба да се стави на проблемите туку на решенијата. Сите се справуваме со предизвикот со ковид 19, покажавме дека сме силни колку што е силен и системот. Соработката со Црна Гора останува отворена и нашите алатки за економска соработка. Регионална конкурентност наместо, регионална конкуренција ова е нашата иднина, изјави Битиќи .

Поврзани вести

Оштетени штедачи: Како фирма од Струмица земала 600 илјади евра кредит на вересија?

Влатко Зорба

Петров: Ќе создадеме европски стандарди и услови за странските претприемачи да работат и живеат во Македонија

Влатко Зорба

Франција реализира 100 милијарди долари извоз во исламските земји

Stefanija Kuzmanovska