ЕКОНОМИЈА СВЕТ

ЕУ: Рецесија за 2020 година

Европската унија предвидува рецесија за 2020 година, рече во понеделникот еврокомесарот за внатрешниот пазар, Тиери Бретон.

Тој не даде проценка за тоа колку ќе биде, но предвидува дека глобалното влијание на коронавирусот врз европскиот раст ќе биде меѓу два и 2,5 проценти, објави АФП.

„Пред кризата, проектираниот раст беше 1,4 проценти за целиот континент. Сметаме дека ќе имаме влијание помеѓу два и 2,5 проценти на тој раст“, ​​рече Бретон за БФМ Бизнис.

Тоа би било рецесија од најмалку еден процент.

Постојат планови за опоравување

Бретон рече дека европските земји можат веднаш да ги применат правилата на Европскиот пакт за стабилност за да се справат со кризата.

„Ние строго ќе се придржуваме кон Пактот за стабилност, што овозможува да бидеме ослободени од правилото во случај на виша сила“, рече тој.

Запрашан за можноста за европски план за реконструкција, тој рече дека сега е премногу рано детално да се зборува за тоа, но посочи дека е можно таков план да има во дадено време.

Тој рече дека генерално кога има рецесија, има планови за повторна обнова.

Поврзани вести

ЕУ денеска ќе решава за одложување на Брегзит до 31 јануари

Maja_Serafimova

Макам-транс: Наместо зголемена акциза да се воведе прогресивен данок на доход

Влатко Зорба

Помпео ја обвини кинеската Комунистичка партија дека навремено не го предупредила светот за коронавирусот

Прво електрично теренско возило на Тесла

Влатко Зорба

Иса Мустафа: До крајот на неделава ќе се знае дали ќе се формира влада со Самоопределување

Меѓународна измама: Се обиделе да продадат непостоечки маски за 15 милиони евра

Никола Поповски