Стандард
ЕКОНОМИЈА

Финансискиот систем е стабилен, тврди Бесими

Законот за буџет денеска е прикачен на „Енер“. Секој може да се вклучи во јавната расправа. Се работи за реформски закон, усогласен со неколку европски директиви, информира денеска министерот за финансии Фатмир Бесими на состанокот со Македонската банкарска асоцијација.

Актуелната ситуација предизвикана од пандемијата со Ковид-19, според Бесими, е сериозна за што најдобар показател се БДП и јавниот долг, чии проекции се полоши во однос на финансиската криза.

– Она што е добро во целата приказна е тоа што финансискиот систем е стабилен. Тоа е една голема предност во справувањето со Ковид кризата. Во овој период кога останатите бројки се со негативен предзнак, добро е тоа што во финансискиот сектор динамиката се уште е со позитивен предзнак, рече Бесими.

Од Македонската банкарска асоцијација каде членуваат сите поголеми банки, беше посочено дека банкарскиот сектор е стабилен, со високо ниво на капитализираност и ликвидност и оти сите работат со добивка. Најавија дека ќе продолжат да соработуваат со сите засегнати страни со цел да се излезе од актуелната криза.р

Поврзани вести

Оштетени штедачи на „Еуростандард“: Последната шанса да се исправи неправдата е пропуштена

Влатко Зорба

Национални Енергетски Ресурси продаде 1,620 обични акции за 162.000 евра

Влатко Зорба

МФ: Поголема финансиска писменост – подобри финансиски одлуки и економски развој

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!