СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Германската Влада одлучи да и помогне на националната авиокомпанија Луфтханза со девет милијарди евра

Германската Влада одлучи да и помогне на националната авиокомпанија Луфтханза со девет милијарди евра.

Според дигиталниот економски магазин „Бизнис инсајдер“ што се повикува на извори од компанијата, државата ќе го преземе учеството во компанијата и за девет милијарди евра ќе добие малцински пакет со право да блокира одлуки.

Државата исто така добива до два мандата во Надзорниот одбор.

Договор е постигнат вчера помеѓу претставниците на Владата и компанијата Луфтханза, а директорот на авиокомпанијата Карстен Сфор, канцеларката Ангела Меркел и министерот за финансии Олаф Шолц треба само формално да го потврдат докуметот.

Поврзани вести

A1 Македонија ќе ги доставува месечните сметки електронски до корисниците

Берта Китинска

За седум месеци трговскиот дефицит во Црна Гора надмина милијарда евра

Stefanija Kuzmanovska

Бесими: Кризната година ја завршивме со 81 процент реализација на капиталните расходи

Влатко Зорба