ЕКОНОМИЈА

Бил Гејтс ќе насочи скоро 40 милијарди долари за борба против коронавирусот

Основачот на Мајкрософт, милијардер и филантроп, Бил Гејтс, за „Фајненшл тајмс“ изјави дека очекува дека неговата фондација скоро целосно ќе се осврне на пандемијата на новиот коронавирус во блиска иднина.

Фондацијата Гејтс има фонд од 40 милијарди американски долари и досега работи на борба против ХИВ, маларија и детска парализа. Од избувнувањето на пандемијата, тој главно се фокусираше на придонесот во борбата против новиот коронавирус.

„Таа борба го има целосното внимание на фондацијата. Дури и нашата работа неповрзана со здравството, како што се високото образование и училиштата К-12, целосно се префрли на изнаоѓање начини за обезбедување на онлајн образование“, се вели во соопштението на портпаролот на Фондацијата Гејтс.

Тој додаде дека Фондацијата останува верна на нејзините оригинални области на интерес, кои вклучуваат намалување на заразни болести, искоренување на екстремна сиромаштија и подобрување на јавното образование во Соединетите држави.

„Пандемијата КОВИД-19 влијае на сите области на нашата работа и ќе ги почувствуваме нејзините последици следните години. Досега, ние дониравме 250 милиони долари и покажавме заложба за зајакнување на нашиот стратешки инвестициски фонд за борба против пандемијата, и се повеќе ја канализираме стручноста на нашиот персонал и силата на нашите партнерства кон итните напори потребни за ставање крај на оваа пандемија“, се вели во соопштението.

Фондацијата Бил и Мелинде Гејтс, исто така, соработува со Светската здравствена организација (СЗО) и други здравствени организации ширум светот.

Оваа криза го привлече вниманието на многу клучни работни места во многу, многу области, рече Гејтс, наведувајќи го примерот за лекување на маларија што може да се рашири поради пандемијата на новиот коронавирус. Тоа е стотина илјади мртви само од тоа, истакнува Гејтс.

Претходно во април, Гејтс го критикуваше и американскиот претседател Доналд Трамп за намалување на финансиската помош на СЗО. Тој изрази надеж дека администрацијата на Трамп на крајот ќе разбере дека на СЗО му требаат повеќе, а не помалку пари.

Во 2015 година, Гејтс предупреди дека светот не е подготвен за глобална пандемија. Неговите зборови се остварија, особено во САД.

Потсетуваме, Гејтс се повлече од функцијата шеф на Мајкрософт во 2000 година, оставајќи ја компанијата во целост во 2008 година за да се фокусира на работа во фондацијата предводена од него и неговата сопруга.

Изненадувачки, Бил Гејтс стана главна цел за теоретичари на заговор и лажни вести за коронавирус уште од избувнувањето на пандемијата.

Поврзани вести

Прогресивното оданочување не ги зголемило трошоци за работа кај 51 отсто од фирмите

user3

Трет сет мерки: 21.542 компании ќе добијат пари за исплата на 14.500 денари по работник

НЛБ Банка ќе изготви Домашна платежна картичка за 113.000 граѓани, доставата до домашна адреса

До крајот на мај работниците ќе мора да го искористат стариот одмор

Берта Китинска

Бислимоски најави помош за заштита од енергетска сиромаштија за социјалните случаи

Берта Китинска

Корона кризата силно удри врз транспортната индустрија

Берта Китинска