СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Од полноќ поевтинуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за два до четири денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 7,76 отсто.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 2,5 денари по литар и ќе изнесува 49,5 денари. Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 поевтинува за 2,0 денари и ќе чини 52 денари за литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V), се намалува за 4,0 денари и ќе изнесува 42,5 денари за литар, додека малопродажната цена Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 3,5 денари и ќе изнесува 30,5 денари.

Со одлуката на РКЕ за 2,178 денари за килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе чини 16,945 денари.
Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ги посочуваат намалените референтни цени на светскиот пазар на бензините за околу 24,55 отсто и кај дизелот за околу 31,9 отсто, како и за 0,665 отсто повисокиот курс на денарот во однос на доларот во изминатите седум дена.

Поврзани вести

540 компании за прв пат аплицираат на јавните повици на ФИТР

Влатко Зорба

Интервју со проф.Сековска:Не постои ниту едно оправдување за носење на новиот Закон за земјоделско земјиште

Субвенционирање придонеси за раст на платите во приватниот сектор

msp-admin