Стандард
ЕКОНОМИЈА

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија на денеска ќе ги утврди новите цени на горивата во земјава, кои ќе траат во следните седум дена.

Стандардно, секој понеделник РКЕ ги утврдува цените на дериватите, но овој пат, истите ќе бидат утврдени денеска бидејќи 12-ти октомври понеделник беше неработен ден.

Со последната одлуа дизелот поскапи за 0,5 денари, а бензинот поевтини за 1,5 денари, па во моментов горивата се точат по следните цени:

ЕУРОСУПЕР БС – 95: 59,00 (денари/литар)

ЕУРОСУПЕР БС – 98: 61,00 (денари/литар)

ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V): 50,00 (денари/литар)

Екстра лесно 1 (ЕЛ-1): 50,00 (денари/литар)

Поврзани вести

Макпетрол донираше 1.000 таблети во вредност од 6 милиони денари за ученици

Влатко Зорба

Се работи на изготвување план за реотворање на економијата

Влатко Зорба

Родова анализа на Берза на органите на управување на котираните акционерски друштва

Влатко Зорба