Стандард
ЕКОНОМИЈА

Извезени дијаманти вредни 107,4 милијарди долари

Извозот на дијаманти минатата година имаше вредност од 107,4 милијарди долари, покажуваат податоците на World’s top exports.

Извозник број еден на дијаманти во светот е Индија со 21,9 милијарди долари или 20,4% удел во глобалниот извоз во текот на 2019 година. Меѓу петте најголеми извозници на дијаманти во светот лани беа и: САД (17,7 милијарди долари). Хонг Конг (14 милијарди долари), Белгија (11,8 милијарди долари) и Израел (11,3 милијарди долари.

Од регионот, Бугарија е 50-та според извоз на дијаманти со 6,3 милиони долари. Потоа следат: Грција (730.000 долари), Хрватска (129.000 долари), Србија (42.000 долари) и Албанија (5.000 долари).

Поврзани вести

Кој може, а кој не може да оствари право на паричен надоместок

Stefanija Kuzmanovska

Димковски го образложи буџетот за 2020-та: Наша цел е да создадеме модерно и конкурентно земјоделско производство

Влатко Зорба

Со електронското пријавување на сезонските работници добиваат и работниците и работодавачите

Влатко Зорба