Стандард
ЕКОНОМИЈА

Лагард: Влијанието на новиот коронавирус врз економијата е слично на финансиската криза од 2008 година

Претседателката на Европска централна банка, Кристин Лагард ги предупреди европските лидери дека влијанието на новиот коронавирус врз економијата може да биде ист како финансиската криза во 2008 година.

Според извори од кабинетот на Лагард, претседателката одржала состанок со европските лидери, на кој ги известила дека мора брзо да реагираат на новата ситуација, јави Блумберг.

Банката на Англија денеска направи неочекуван потег, со тоа што ја намали референтната каматна стапка за половина процент, од 0.75 на 0.25 отсто, што претставува најрадикално намалување од март 2009 година.

Поврзани вести

НБ: Крипто-средствата не претставуваат законско средство за плаќање во нашата земја

Влатко Зорба

Лукаревска: Фирми зеле пари од државата за плати на работниците, но не им ја исплатиле

Листа на најплатени професии во Македонија

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!