ЕКОНОМИЈА Компании и пазар

Приходите на компанијата Дизни опаднаа за 91 отсто заради коронавирусот

Приходите на компанијата Дизни опаднаа за 91 отсто во првите три месеци од 2020 година, и тоа најмногу поради затворањето на тематските забавни паркови ширум светот.

Иако продажбата за ова тримесечје порасна за 21 отсто, на 18 милијарди долари, заработката на компанијата претрпе огромна штета поради затворањето на парковите, како и поради трошоците за отпочнување на стрим-услугите Дизни плус.

Оперативните приходи на Дизни во делот на забавните паркови опаднаа за дури 58 отсто во однос на лани.

Поврзани вести

Арсовска: Потребна е да се олесни пристапот до финансии и да се поддржат најзагрозените сектори

Почнува со работа Cafe Literatura

На биткоинот може да му бидат потребни месеци за да се опорави (инфографик)

Влатко Зорба

Усје со добивка од 191,6 милиони денари го заврши првото тримесечје

Stefanija Kuzmanovska

Шефот на Huawei навести за амбициозен „план Б“

Влатко Зорба

Компании со највисоки долгови – по основ на ДДВ и Данок на добивка!

Берта Китинска