Стандард
ЕКОНОМИЈА

Советот на Општина Центар ќе го субвенционира ЈП „ПОЦ“ за заедничкиот проект „И отпадот има вредност!“

На последната 59-та седница на Советот на Општина Центар донесе Одлука за субвенционирање на ЈП „ПОЦ“ за заедничкиот проект „И отпадот има вредност!“.

Со дополнителни 9 милиони денари општината и ЈП „ПОЦ“ ќе го покријат цел Центар со повратни вендинг машини.

-Со проектот „И отпадот има вредност!“ на ЈП „ПОЦ“ и Општина Центар граѓаните можат своите пластични шишиња и лименки да ги рециклираат на поставените повратни вендинг машини поставени на повеќе локации низ општината, да добиваат субвенции и да ги користат попустите во повеќе од 30 локали во Скопје, сподели на својот ФБ профил градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ.

Поврзани вести

Дизелот со иста цена, бензините поскапи за половина денар

Трамп: Треба да спречиме понатамошен пад на цената на нафтата, бидејќи во спротивно нашата нафтена индустрија ќе пропадне

Промени во органите на управување и раководење во Градски Енергетски Системи

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!