Стандард
ЕКОНОМИЈА

УЈП: Прометот од македонски производи вчера е зголемен трипати

На првиот ден од „Викенд без ДДВ“ вчера (10 октомври) прометот од македонски производи е зголемен за трипати, соопшти Управата за јавни приходи по обработените податоци.

– На граѓаните кои вчера ја искористиле оваа мерка, ќе им се врати целосниот ДДВ за купените македонски производи / услуги, како и за купена компјутерска опрема, во рок од 15 дена од издадената сметка односно до крајот на овој месец, соопшти УЈП.

Мерката трае заклучно со утре, 12 октомври, а граѓаните треба да ги скенираат сметките во рок од три дена по нивното издавање.

Поврзани вести

УНЕТ ќе им помогне на три угостителски фирми за 25 годишнината од постоењето

Јаневски: Турстичкиот сектор е најпогоден и се надевам дека ќе остане конкурентен на пазарот

Поради коронавирусот засегнати 2,7 милијарди работници во светот

error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!