Стандард
ЕКОНОМИЈА

Заев: Да ја поддржиме домашната економија, да купуваме домашни производи

Премиерот Зоран Заев денеска ги повика граѓаните да го искористат последниот ден од „Викенд без ДДВ“, за купување македонски производи или услуги, како и за компјутерска опрема.

-Со скенирање на сметките преку апликацијата МојДДВ (во рок од 3 дена од издавањето на фискалната сметка), ќе ви биде вратен целосниот износ на пресметаниот ДДВ од македонски производи и услуги и од компјутерска опрема. Да ја поддржиме домашната економија, да купуваме домашни производи, напиша на својот Фејсбук профил премиерот Заев.

Поврзани вести

Макрадули: Загубите од неработењето на платниот промет се големи

Влатко Зорба

Недела неработен ден – Трговските објекти ќе работат една смена и ќе уплаќаат 2% од приходите во недела за изградба на градинки, работниците ќе добиваат 100% повисока дневница

Влатко Зорба

Туризмот како клучен стратешки сектор за економско закрепнување на Западен Балкан

Влатко Зорба