СТАНДАРД life
Фитнес

Одењето наназад е новиот фитнес хит, а еве кои придобивки ги носи

Додека некои можеби користат обратно одење како дел од режимот на физикална терапија, други можеби го прават тоа за да ја подобрат својата физичка кондиција и општото здравје.

„Мислам дека е одлично да додадете малку движење во вашиот ден“, вели Грејсон Викам, физиотерапевт од Њујорк, додавајќи дека овие денови сите седат премногу и немаат движење.

Спроведени се голем број студии за потенцијалните придобивки од одење наназад. Учесниците кои одеа наназад на лента за трчање 30 минути во текот на четири недели ја зголемија рамнотежата, темпото на одење и кардиопулмоналната кондиција, според студија од март 2021 година.

Дополнително, група жени ги намалија телесните масти и ја подобрија кардиореспираторната кондиција по шестнеделна програма за наназад трчање и одење, според клиничко испитување објавено во изданието на International Journal of Sports Medicine од април 2005. Други студии покажуваат дека наназад одењето може да им помогне на оние со остеоартритис на коленото и хронична болка во грбот, плус да го подобри одењето и рамнотежата, пренесе CNN.

Ова одење дури може да го изостри умот и да ви помогне да станете повнимателни, бидејќи мозокот треба да биде повнимателен кога се движите на овој нов начин. Поради оваа причина, заедно со фактот дека одењето наназад помага во рамнотежата, постарите возрасни лица можат особено да имаат корист од вградувањето на одење наназад во нивната рутина, како што покажува една студија од 2021 година на пациенти со хроничен мозочен удар.

Променете ги мускулите што ги користите

– Кога се туркате напред, тоа е движење кое доминира на тетивата – рече Ландри Естес, експерт за сила и кондиционирање, а ако одите наназад, улогите се менуваат.

Резултатот од одење наназад е да се вработат различни мускули, што е секогаш корисно, плус добивате сила.

– Силата надминува многу недостатоци. Го движите и телото на нетипичен начин. Повеќето луѓе ги поминуваат деновите живеејќи и движејќи се исклучиво во сагитална рамнина, напред. Телото се прилагодува на положбите и движењата кои најчесто ги правите. Ова може да доведе до затегнати мускули и зглобови, што доведува до компензација на зглобовите, абење и кинење, потоа болка и повреда. Колку повеќе можеме да додадеме разновидно движење во нашите секојдневни активности или во теретана, толку е покорисно за телото – објаснуваат експертите.

Започнете ја рутината на одење наназад

Овој тип на движење не е нова идеја. Кинезите со векови одат наназад за физичко и ментално здравје. Движењето наназад е исто така вообичаено во спортот, особено во фудбалот. Има дури и некои трки наназад за трчање и одење.

– Прилично е лесно да се започне. Клучот, како и со секоја нова вежба, е да го правите бавно. Може да започнете со одење наназад пет минути неколку пати неделно, вели Викам.

Или пешачете 20 минути, од кои пет минути се движите наназад. Како што телото се навикнува на движењето, можете да го зголемите времето и темпото или да испробате попредизвикувачки движења, како што е одење наназад при чучњеви.

– Доколку сте помлади и редовно вежбате, веројатно можете да одите наназад колку што сакате – додава Викам.

На отворено или на лента за трчање

Естес истакнува дека е одлично и да се оди наназад на лента за трчање. Одење надвор е уште една опција препорачана од експерти.

– Иако лентата за трчање симулира одење, тоа не е толку природно. Покрај тоа, имате можност да паднете. Ако паднете надвор, тоа е помалку опасно – забележуваат тие. Некои се обидуваат да вртат обратна педала на опрема за вежбање како елипсовидна машина за да ја подобрат својата кондиција и целокупното здравје.

Ако одлучите да одите наназад на лента за трчање, особено на моторизирана, почнете држејќи се за оградите и поставете прилично бавна брзина. Како што се навикнувате на движењето, можете да одите побрзо, да го зголемите наклонот и да ги олабавите држачите.

Ако одлучите да го пробате надвор, прво изберете место каде што нема опасност, како на пример тревна површина во парк. Потоа започнете ја вашата авантура, држејќи ги главата и градите исправени додека се тркалате од пети до петици. Иако повремено ќе треба да гледате преку рамо, не сакате да го правите тоа постојано бидејќи го извртува вашето тело. Друга можност е да одите со пријател кој оди напред и може да ви послужи како „очи“. По неколку минути, сменете ги улогите за да може и пријателот да ги искористи предностите.

– Прекрасно е да се има различни движења, а едно од нив е да се прават работите наназад – заклучија тие.

Што се случува со телото кога ќе надминете 10.000 чекори дневно?

Поврзани вести

Во овој период од денот треба да вежбате за најбрзо слабеење

Radmila Tasevska

Затегнете ги нозете за 7 дена со овие вежби: Ви требаат 20 минути дневно

Urednik

📽Тренингот на Кортни Кардашијан се смета за идеален за подигнување на градите и затегнување на грбот

Urednik