СТАНДАРД life
Фитнес

Што се случува со телото кога ќе надминете 10.000 чекори дневно?

Пешачењето е популарна и достапна форма на вежбање која нуди бројни здравствени придобивки.

Повеќето луѓе слушнале дека одењето 10.000 чекори дневно е крајната цел за целокупното здравје, но малкумина знаат од каде доаѓа таа бројка или дали се однесува на нив. Оригиналната препорака од 10.000 чекори дневно не се засноваше на никакви студии, туку всушност беше дел од јапонска рекламна кампања од 1965 година дизајнирана да продава педометри.

Оттогаш, неколку студии имаат за цел да докажат дали 10.000 чекори се идеална цел за здравје и фитнес. Вкупните резултати беа измешани, што укажува дека не постои единствена препорака и дека потребите на секоја личност се единствени, пишува Yahoo.

Придобивките од одење 10.000 чекори дневно

Пешачењето е форма на кардиоваскуларни вежби кои го подобруваат начинот на кој вашето тело користи кислород. Кардиоваскуларниот тренинг го подобрува здравјето на срцето и белите дробови, што го намалува ризикот од неколку болести и смртност од сите причини. Со постојаното одење, ќе забележите дека напорот изгледа полесен и дека можете да одите подолг временски период или со поголем интензитет без да чувствувате дека останувате без здив.

Одење, особено со брзо темпо, може да го намали ризикот од кардиоваскуларни болести, да ви помогне да постигнете и одржувате здрава тежина и да го намалите систолниот и дијастолниот крвен притисок. Како што се подобрува вашиот аеробен капацитет, вашето тело поефикасно го користи кислородот, што значи дека вашето срце останува силно и вашите артерии остануваат чисти.

Секојдневното пешачење може да доведе и до попозитивно расположение и подобрување на општото ментално здравје. За луѓето со депресија, анксиозност и стрес, пешачењето е одличен начин за лекување, заедно со совети и третмани од медицински професионалец.

Се покажа дека пешачењето помага да се намалат симптомите на депресија со одење на отворено, особено во зелени или сини простори. Уште повеќе, зголемувањето на изложеноста на сончева светлина може да помогне во ублажување на депресијата кај многу луѓе, вклучително и оние со сезонско афективно нарушување. Секојдневното пешачење го намалува нивото на стрес и анксиозност, а придобивките се прошируваат надвор од активното одење.

Чекорењето може да помогне во зајакнувањето на вашите мускули, особено на долниот дел од телото и мускулите на јадрото, доколку сте нови во вежбањето. Додека тренингот со отпор е неопходен за да се види континуирано подобрување, оние кои се нови во физичкаат активност може да забележат умерени засилувања на силата. Одењето може да го подобри здравјето на коските и има потенцијал да ја зголеми густината на коските кога се прави со брзо темпо постојано со текот на времето во споредба со седењето.

Сепак, вреди да се напомене дека поголемо јакнење на коските може да се постигне со учество во тренинзи со отпор и со исхрана богата со витамини, минерали и протеини.

Ризици и размислувања

Постојат потенцијални ризици и размислувања поврзани со одење 10.000 чекори дневно, како што се повреди, истегнување на зглобовите и проблеми со стапалата. Овие потенцијални проблеми ќе зависат од вашето моментално ниво на фитнес и дали имате постоечки повреди или лошо здравје.

Можете да ја ограничите веројатноста да се соочите со овие ризици со носење соодветни обувки, загревање со побавно темпо за побрзо одење и слушање на вашето тело за да спречите повреда. Исто така, мудро е да го одржувате напредокот мал, додавајќи само околу 10 проценти повеќе работа во вашата актуелна рутина на пешачење секоја недела во форма на растојание, време или интензитет.

Се разбира, да останете правилно хидрирани, да јадете храна богата со хранливи материи и да спиете соодветно, ќе ви помогне да избегнете претерување и да го поддржите вашето закрепнување. Одморот од пешачење не е неопходен, но можеби ќе сакате да направите помалку чекори за неколку дена ако се чувствувате преоптоварени.

Иако 10.000 чекори се одлична цел за многумина, тоа не е единствениот број чекори што можат да обезбедат здравствени придобивки и можеби не се оптимална цел за секого. Бројот на чекори кои би можеле да бидат најдобри за вас може да се менува дневно, неделно, месечно и така натаму, и се заснова на бројни фактори како што се нивото на кондиција, возраста, тежината, личните цели…

На луѓето кои се нови за вежбање можеби е подобро да се држат до помалку чекори, додека на оние кои се навикнати да прават неколку интензивни, пократки тренинзи дневно ќе им треба помалку. Имајте за цел да додавате 1.000 чекори на вашиот дневен вкупен износ секоја недела и продолжете да се зголемувате како што ви одговара.

Покрај тоа, многу фактори влијаат на тоа колку е интензивна сесијата одење, отчукувањата на срцето и колку калории се согоруваат. Меѓутоа, ако изборот и придржувањето кон одреден број чекори ви помага да стекнете навика за одење, тогаш сигурно нема ништо лошо во тоа да се стремите кон 10.000.

Ако сакате да ја постигнете целта од 10.000 чекори дневно, но не сте сигурни како сето тоа да го вклопите во вашиот распоред, постојат стратегии што можете да ги користите за да го зголемите вкупниот број чекори без да мора да одвоите голем дел од времето за една долга прошетка. Некои од овие стратегии се избирање активни состаноци со пријателите, членовите на семејството и/или со партнер, заедничка прошетка после вечера и слично.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Вежба која ги топи мастите: Повторете ја 100 пати и ќе имате ефект како да сте трчале цел час

Urednik

Потребни се 10 минути дневно: Посилен задник со само 3 вежби

Urednik

„Удобно кардио“ е нов тренд што го сакаат сите жени: Тренинг во пижами додека гледате телевизија и читате книги

Urednik