СТАНДАРД life
Фитнес

(ВИДЕО) Дали знаете што е „абдоминален вакуум“? Одлична вежба за поврзување со вашето тело и ум

Додека некои фитнес трендови „TikTok“ бараат опрема, други не бараат ништо друго освен сила на волјата.

Нов фитнес тренд без опрема кој стана вирален е изометриското движење на стомакот, наречено „абдоминален вакуум“.

Хаштагот #stomachvacuum има повеќе од 100 милиони прегледи на „TikTok“, а со брз скрол ќе забележите што е во основата на движењето – драматичен здив, проследен со вшмукување на стомакот за да ви се видат јасно ребрата.

Додека ги гледате овие видеа, може да се појави прашањето: Што точно треба да прави „абдоминалниот вакуум“?

Тоа е движење за зајакнување што ги таргетира предните стомачни мускули, преку изометриско задржување.

Доктор Џордан Д. Мецл, лекар по спортска медицина во болницата за специјална хирургија и автор на „The Workout Prescription“, го нарекува ова движење „прегиб на бицепсот за стомачни мускули“ и вежбата ја споредува со планк.

Кејти Ванг, личен тренер и инструктор го споредува со изометриско сквотирање.

Додека вакуумот во последно време ги обиколува социјалните мрежи, Ванг вели за „Today“ дека овој потег не е ништо ново.

– Вашите инструктори по јога зборуваа за тоа, вашите инструктори за пилатес зборуваа за тоа… секогаш кога ќе кажеме „папок до кичма“, тоа е верзија на тој абдоминалen вакуум – објаснува Ванг.

Една од сметките што објавува видеа за абдоминалниот вакуум е @drjennipt, која ја води физиотерапевтот и онлајн тренер Џени Бренеке.

Бренеке препорачува оваа вежба да се изведува наутро на празен стомак. Нејзиниот Водич, кој собра над 660 илјади прегледи, ги води следбениците низ оваа визуелна демонстрација:

@drjennypt Drop the “it’s bad for you” comments below ⬇️ #stomachvacuums #abs #vacuums #waistline ♬ original sound – Ⓜ️🫀.

Поврзани вести

Експерти: 10 вежби кои согоруваат најмногу калории

Urednik

Фитнес рутината на Меган Маркл: Како до извајани раце и мускулесто тело?

Urednik

Пет совети кои ќе ви помогнат брзо да ослабете

Radmila Tasevska