СТАНДАРД life
Храна

🎥Кошници од бисквити полнети со фил од ванила и сезонско овошје

Ситните колачи се украс на секоја трпеза и потрудете се оваа година да ја разубавите вашата празнична трпеза со необични задоволства кои ќе ги остават сите без зборови.

Ви пренесуваме вкусен рецепт – корпи од бисквити, полни со фил од ванила и сезонско овошје. Овие мали колачи се вкусни, а можат да бидат и мрсни и посни.

Ако сакате посна варијанта, заменете го путерот со маргарин, користете посен бисквит, а филот можете да го направите од пудинг од ванила што не е сварен (само изматете го со растително млеко).

Состојки:

* 180 гр бисквити (може да се користи и мелена плазма)
* 60 гр печени кикирики
* 50 гр путер

За полнење:

* 250 мл млеко
* 15 гр путер
* 40 гр шеќер
* 2 жолчки
* 15 гр пченкарен скроб
* 1 лажичка екстракт од ванила

Како се прави, погледнете од видеото подолу:

Поврзани вести

Ручек што треба да го пробате веднаш – брз и лесен

Radmila Tasevska

Здрава чорба која го зајакнува имунитетот! Идеална во борбата против настинки

Urednik

ЛЕБ ПО РЕЦЕПТ НА СТАР ПЕКАР: Полнет со лук, блитва, моцарела и зачини

Urednik